křeček

Text dotazu

Čím mám krmit křečka ?

Odpověď

Dobrý den, křečci jsou původně zvířata žijící v polopouštích a stepích. Potrava by měla být podobná jejich přirozenému jídelníčku v přírodě. Základem jejich potravy je zrní(zralá slunečnicová semínka, pšenice, oves, kukuřice, dýňová semínka, hrách aj.). V obchodě pro zvířata lze koupit již speciálně namíchané směsi. Velkých semínek se značným obsahem tuku by mělo být ve směsi méně.  Vedle obilovin a semen je třeba křečkův jídelníček občas obohacovat i jinými potravinami. Důležitá je čerstvá zelenina a ovoce. Ze zeleniny je pro křečka vhodná: karotka, červená řepa, kukuřice, celer, fenykl, cuketa a okurka, v malém množství ledový salát. Nedoporučuje se podávat nadýmavou zeleninu jako cibuli, kapustu, ředkvičky a pórek. Z ovoce můžete křečkovi nabídnout plátky jablka, hrušky, banánu, broskve, třešně. V malém množství bobulovité ovoce jako maliny, jahody, hroznové víno. Pro velkou kyselost by křeček neměl dostávat citrusové plody a kiwi.
Zeleninu a ovoce je dobré předem omývat. Vedle rostlinné stravy jsou pro křečka důležité také živočišné bílkoviny. Jídelníček křečka se jimi obohacuje v podobě živého hmyzu (např. moučných
červů) nebo například granulemi pro psy, hovězí kostí apod. Dostat může i malé množství zakysané smetany, bílého jogurtu či tvrdého sýra. Křeček by měl mít ve výběhu vždy trochu drobného sena a k obrušování hlodáků kousky větví břízy, lísky či ovocných stromů. Taktéž by měl mít přístup k pitné vodě (nejlépe minerální vodě bez bublinek). Křeček by rozhodně neměl dostávat zbytky jídel a sladké pamlsky (čokoládu apod.).

O tom, jak chovat křečka, se můžete dočíst v řadě knih. Například:
GASSNER, Georg.Křeček : milý, roztomilý, aktivní.1. vyd.Praha : Grada, 2006. ISBN 80-247-1661-5 (brož.)
HOLLMANN, Peter.Náš křeček : jak křečka vhodně chovat, zdravě ho krmit a správně mu porozumět.1.vyd.Praha : Jan Vašut, 2006. ISBN 80-7236-450-2 (brož.)
(zdroje zde uvedených informací)