Krameriovy a Schönfeldovy noviny

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych zjistila informace o Krameriových a Schönfeldských novinách. Ráda bych si stáhla všechny digitalizované tisky pro jejich analýzu v rámci mé disertační práce. Je možnost přijít do NK s diskem a někde je hromadně stáhnout?
Dále bych ráda věděla, zda-li čísla, která nejsou digitalizovaná (např. první ročník Kr. novin či léta 1806-1810 a většina čísel Sch. novin) jsou někde uložená fyzicky ke studiu a neproběhla ještě u nich digitalizace, či se nezachovaly vůbec.
Velice Vám děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na internetové  adrese http://www.kramerius.nkp.cz  jsou Krameriovy i Schönfeldovy noviny  volně přístupné, noviny chráněné dle Autorského zákona jsou až od roku 1891 dodnes.

Z této adresy do nich můžete kdykoli a kdekoli nahlédnout, případně si je vytisknout anebo stáhnout  na disk nejenom v Národní knihovně. Pokud byste přišla k nám do studovny Referenčního centra, je zapotřebí požádat službu o posazení k počítači, který umožňuje stahování a ukládání. Vypalování na CD ve studovně není možné.

Přehled o číslech novin, která nejsou převedena do Krameria, naleznete na adrese http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, báze NKC. Jedná se o exempláře uložené v Národním konzervačním fondu. Pokud by některá čísla/roky chyběly, Národní knihovna je ve svém fondu nemá. Periodika z NKF jsou dostupná v papírové podobě ve studovně depozitáře Hostivař anebo Vám z nich můžeme na objednávku zhotovit papírové kopie.

Papírové noviny mají k dispozici také v knihovně Národního muzea -"zámečku", http://www.nm.cz/Knihovna-nm/Oddeleni-KNM/Oddeleni-casopisu-Knihovny-Narodniho-muzea/.

V depozitářích v " zámečku" je uložena téměř úplná konzervační sbírka bohemikálních periodik, tj. novin a časopisů i jiných, nejméně dvakrát do roka vycházejících tisků, které byly a jsou vydávány na území Čech, Moravy, Slezska.

Další knihovny, které mají k dispozici zdigitalizováná periodika, naleznete na adrese http://www.registrdigitalizace.cz/rdcz/.