Královéhradecký rabín Oskar Eisner

Text dotazu

Dobrý den! Zajímá mne, kdy převzal rabínskou funkci v Hradci Králové Oskar Eisner, zda již v roce 1915 po úmrtí rabína Viléma Klaubera, či až později? Některé prameny totiž tvrdí, že to bylo až v roce 1926 a do té doby byl Hradec Králové spravován rabínem Adolfem Nähnadlem (též počeštělá verze Nenadl) z Pardubic. Předem srdečně děkuji za případnou odpověď a zůstávám s pozdravem!

Odpověď

Dobrý den,
zdrojů k danému tématu bohužel nebude pravděpodobně příliš mnoho. Pro toto období neexistuje žádná článková bibliografie, která by nám při dohledávání vhodných zdrojů pomohla. V současné době je proto jedinou možností využít fulltextové vyhledávání v systému Kramerius (http://kramerius.nkp.cz). Zde jsme nalezli dva články,  u nichž ovšem předpokládáme, že jsou Vám známé.  Uvedené informace o úřadujícím rabínovi v Hradci Králové od roku 1915 jsou opravdu odlišné.

* "R. 1915 15. Března zemřel rabín dr. Vilém Klauber. Od té doby obstarává duchovní správu, vyučuje náboženství a spravuje matriky jako rabín od roku 1905 v H. Kr. působící kantor Oskar Eisner, který původně povolán byl na pomoc zestárlému rabínu Abr. Kohnovi. " (v poznámce - sdělení J. Tausika).
Zdroj: GOLD, Hugo.  Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergaggnheit und Gegenwart. Bd. 1.  Brünn ; Prag : Jüdischer Buch- und Kunstverlag, 1934, s. 308.

* "Po smrti rabína Kohna r. 1905 se ujímá uprázdněného místa rabín dr. Vilém Klauber, který dne 24. Září téhož roku zasvětil novou nádhernou synagogu v Pospíšilově ulici. Zemřel již po deseti letech a osiřelé obce se ujal rabín Adolf Nenadel, působící tehdy v Pardubicích.  Zastával odtamtud rabínské funkce v Hradci králové až do roku 1926. Jeho funkci pak převzal Oskar Eisner. Rabín Eisner žil a pracoval na svém působišti až do svého transportu a zahynul v koncentračním táboře i s manželkou."
Zdroj: Věstník Židovské obce náboženské v Praze. 1949, roč. XI, č. 48, s. 541.

Prošli jsme celou řadu dalších článků a zdrojů, ale dokument, který by se tématu přímo věnoval a na základě důvěryhodných pramenů uváděl pravý stav věcí, jsme bohužel nenalezli.

Židovské obci v Hradci Králové se věnuje ještě několik dokumentů, které nejsou v Národní knihovně ČR dostupné. Jejich přehled a nabídku dalších relevantních zdrojů přináší rešerše zpracovaná Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové: Dějiny Židů v Hradci Králové. Odkaz na její plný text můžete nalézt spolu s další regionální literaturou k tématu v katalogu  Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové: Online katalog: http://aleph2.svkhk.cz/F?RN=50645382  (žid* hradec* král*).

Použité zdroje:
* systém Kramerius Národní knihovny ČR: http://kramerius.nkp.cz
* systém Kramerius Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové: http://kramerius2.svkhk.cz/kramerius
* Bibliografie Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/
* Google Books:  http://books.google.cz/

Knihy a články:
* RŮŽIČKOVÁ, Renáta.  Stopy Židů v Pardubickém kraji = Traces of the Jews in the Pardubice Region. Pardubice : Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje, 2006. ISBN   80-86967-04-2.
* DOMEČKA, Ludvík.  Královéhradecko : místopis soudního okresu královéhradeckého. 1. dílu 1.-3. část.  V Hradci Králové, Sbor pro zpracování a vydání monografie Královéhradecka, 1928-1935.
* DOUBEK, Zdeněk.  Židovská obec a synagogy. /Část/ 1, Procházka historií okresu Hradec Králové. Hradecké noviny. -roč. 2, č. 19 (19930125), s. 9.
* DOUBEK, Zdeněk.  Židovská obec a synagogy. /Část/ 2, Procházka historií okresu Hradec Králové. Hradecké noviny. roč. 2, č. 25 (19930201), s. 9 .