krajky - Smolková

Text dotazu

Smolková Marie A Bíbová Regina, Krajky a krajkářství lidu slovanského v Čechách, na Moravě, ve Slezku a uh. Slovensku. Praha, vl. nákl. 1908.48 s, obr. příl. 64:1553 640316 Je 12
Dobrý den, zpracovávám podklady pro bakalářskou práci a potřebovala bych zjistit z jakých pramenů tato autorka čerpala či vycházela při interpretaci. (vyznačím v závorkou v textu).
odd. IV, Sedlice u Blatné, str. 33
První zmínka o zdejším krajkářství nachází se, jak již řečeno v starém v starém (spise pojednávajícím o kraji práchešnkém, do jehož obvodu Sedlice přináležela). ...

Jakého druhu se tu krajky hotovily, nevíme, Většina krajek přišla mnohými požáry k zničení, jiné zvětšily a rozpadly se tak, že kromě několika málo (list XXVIII.,XXXV., čís.8)... Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, pramen, ze ktereho M.Smolkova a R.Bibova cituji, je podle naseho nazoru uveden na strane 29:
"... nebot dle jiste stare knihy, chovane v archivu sedlickem, v niz popisuje se byvaly prachensky kraj, hotovily se krajky v Sedlici a okoli v XVI. stol."
Dale je zde v poznamce uvedeno: "Za zpravu vdecime panu Josefu Blahovi, spravci skoly v Starem Smolivci". Vice udaju, ktere by tento pramen identifikovaly, jsme v knize nenalezli.

Obdobna zminka se objevuje napr. i v knize "Jihoceske rucni krajkarstvi", autor vsak mezi pouzitou  literaturou zminuje i knihu M.Smolkove a R.Bibove:
"Jihoceske  krajkarstvi patri mezi nejstarsi, jichz puvod zustava neznam.
Jiz v XV. stoleti deje se zminka o nem v knize o kraji prachenskem."
"Kdy bylo krajkarstvi v miste [tj. v. Sedlici] zavedeno, neni znamo. Prave o nem cini se zminka v nemecke knize  o kraji prachenskem z XV. stoleti, cimz potvrzuje se plne domnenka, ze prave nase krajkarstvi je puvodni slovanske, vychodni."
* DRIZA, A. Jihoceske rucni krajkarstvi. V Praze : Jihoceske nakladatelske a vydavatelske druzstvo "Dedictvi Husovo", 1925. s. 6, 12.

Publikace "Rucni krajka v ceskych zemich" povazuje povazuje pramen M.Smolkove a R.Bibove za neovereny:
"Zvlastni misto patri Sedlici u Blatne. Prvni zminky o krajkarstvi patri prvni polovine 18.stoleti. Za Ludmily, hrabenky Cerninove, patrilo palickovani k panske robote... Bibova a Smolkova jmenuji "jistou starou knihu, chovanou v archivu sedlickem", v niz se popisuje prachensky kroj 16.stoleti, podle nehoz se v teto dobe zde vyrabeji krajky. Zel je to zprava z ustniho podarni, ktera nebyla zatim overena."
* Studie o lidove umelecke vyrobe. 7. Rucni krajka v ceskych zemich. Praha :
Cesky svaz vyrobnich druzstev, 1976. s. 54.

V knize "Krajkarstvi" je u Sedlice uvadena nejstarsi zprava z 1.poloviny 18.stoleti, kdy se krajkarstvi rozvinulo pod patronaci hrabenky Ludmily Cerninove. Dale je zde uvedeno, ze na Sumave je krajkarstvi dolozeno jiz v 16. stoleti. Nejstarsim pisemnym dokladem je list cisare Rudolfa II. z r.
1587, jimz se povoluje usazeni ruznych remeslniku vcetne krajkaru ve meste Hostouni na Domazlicku. Unikatnim, presne datovanym dokladem mistni krajkarske vyroby je nalez odevu s lnenymi mnohoparovymi krajkami z prelomu 17. a 18. stoleti, ktery patril hrabence Kocove z Dobrse a byl objeven v rodinne hrobce pod nyrskym kostelem.
* VONDRUSKOVA, Alena; PROSKOVA, Iva. Krajkarstvi. Praha : Grada Publishing, 2004. s. 66. ISBN 80-247-0670-9.

V puvodnim textu M.Smolkove a R.Bibove bohuzel neni "archiv sedlicky" blize specifikovan a z formulace ani nevyplyva, ze by autorky knihy osobne videly ci zkoumaly. Ve Statnim okresnim archivu Strakonice
(http://www.ceskearchivy.cz/index.php?doctree=1ei) je ulozen Archiv mesta Sedlice, ktery obsahuje dokumenty z let 1539-1945(1961), dale fond Cechy Sedlice (1699-1864). Blizsi popis fondu naleznete v databazi Archivni fondy a sbirky v Ceske republice (http://www.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php), do pole  Misto vzniku fondu staci zadat Sedlice. Pokud tato kniha existuje, mohla by byt ulozena i ve Statnim oblastnim archivu v Treboni
(http://www.ceskearchivy.cz/index.php?doctree=1a) nebo v Narodnim archivu (http://www.nacr.cz/).  Doporucili bychom Vam obratit se s dotazem na existenci takoveto knihy krome vyse uvedenych archivu  i na  mesto Sedlice
(http://www.mestosedlice.cz/mestsky_urad.htm) a na Krajkarskou skolu v Sedlici (http://www.krajky-sedlice.cz/).