Kozák

Text dotazu

Dobrý den, jak se správně píše 1. osoba č. množného u slova kozák/myslí se tím houba/?Je správně - V trávě rostou kozáci. nebo - V trávě rostou kozáky.

Odpověď

Dobrý den,

slovo kozák ve smyslu houba je mužského rodu neživotného. A tedy pokud se jedná o slovo kozák ve smyslu houba, pak je správný tvar: "V trávě rostou kozáky".

                             jednotné číslo                      množné číslo
1. pád                 kozák                                            kozáky
2. pád                 kozáku, kozáka                         kozáků
3. pád                 kozáku, kozákovi                     kozákům
4. pád                 kozák, kozáka                            kozáky
5. pád                 kozáku                                          kozáky
6. pád                 kozáku, kozákovi                      kozácích, kozákách
7. pád                 kozákem                                      kozáky

Ale pokud se jedná o kozáka ve smyslu člověka, pak se toto slovo skloňuje takto:

                             jednotné číslo                 množné číslo
1. pád                 kozák                                      kozáci
2. pád                 kozáka                                    kozáků
3. pád                 kozákovi, kozáku                kozákům
4. pád                 kozáka                                    kozáky
5. pád                 kozáku                                    kozáci
6. pád                 kozákovi, kozáku                kozácích
7. pád                 kozákem                                kozáky