kout pikle

Text dotazu

Prosím o osvětlení významu rčení \"kul pikle\". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, význam je asi známý: osnovat zradu, podnikat zákulisní jednání. Obrat vznikl takto:
pikel označuje malou bodnou zbraň, která byla vhodná i pro zákeřnou ránu a zradu, kout pikle=kovat tyto zbraně, tedy nástroje zrady.

Podle:
Slovník české frazeologie a idiomatiky / František Čermák, Hronek ... [aj.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1994. -- 2 sv.