"kousnout do kyselého jablka"

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení původu často užívaného slovního spojení kyselé jablko, případně kousnout do kyselého jablka.

Odpověď

Dobrý den, rčení kousnout do kyselého jablka (a pod. varianty) vycházejí z trpkosti plodu, který je velmi nepříjemné požít, jde tedy o něco, co člověk dělá nerad, odsud bylo přeneseno na činnosti, které je třeba dělat z donucení, pod tlakem okolností apod.
Podle:
Slovník české frazeologie a idiomatiky / František Čermák, Hronek ... [aj.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1994. -- 2 sv.

Pokud by vás zajímal přesnější výklad, obraťte se na Ústav pro jazyk český: www.ujc.cas.cz.