Kotrlák

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, od kterého roku se u nás používá slovo kotrlák, odvozené zřejmě z "kotrlcovati", v které zeměpisné oblasti vzniklo a pokud se podaří zjistit, tak i další údaje o tomto slově.

Odpověď

Dobrý den,
slovo kotrlák jsme našli pouze jako označení druhu holuba, a to konkrétně "rakovnický kotrlák". Význam slova bude pravděpodobně skutečně od slova kotrlovat, neboť tento holub získal své jméno od zvláštního způsobu letu, kterým vyniká - jedná se o tzv. válení, tj. holub se v letu otáčí nazad v přemetech. Čím více přemetů udělá, tím je jeho chovná hodnota větší. Nejcennější holubi válejí i nízko nad zemí nebo nad hřebenem střechy.
Odkdy se toto jméno začalo používat bohužel přesně nevíme, ovšem tento druh se poprvé objevoval asi před sto lety právě na Rakovnicku, odkud má také své jméno. Každopádně se objevuje v literatuře z 20. století, zmínky jsou o něm např. v Československém holubáři z roku 1937.

V dnešní době používáme výraz kotrmelec (tj. přemet celého těla na zemi) - jedná se o obměnu k expresivnímu výrazu kotrlat (kutálet); dále kotrlec (odtud kotrlcovati).

Pokud byste potřeboval více informací o původu a významu slova, doporučujeme Vám obrátit se na Poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám odborníci jistě poskytnou podrobnější odpověď.