kostel v Pravoníně

Text dotazu

Dobrý den! Nevím, kde zjistit (jaké archiválie, ve kterém archívu, nebo
literatura), kdo je pohřben v kostele v obci Pravonín. Návštěva přímo v obci
v tomto směru nepomohla. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v literatuře, kterou jsme k tomuto tématu prošli, je kostel v obci Pravonín zmiňován jen velmi zběžně. Ovšem zmínku o hrobech v kostele sv.Jana Křtitele přináší Zpravodaj Obecního úřadu Pravonín, č.3. V článku věnovaném historii a zajímavostem kostela se píše:

"V kostele před hlavním oltářem bylo vyzvednuto 6 náhrobních kamenů za účelem průzkumu jimi krytých hrobů.

Přišlo se na hrobku klenutou cihlami. Hrobka byla otevřena a byla v ní nalezena ještě úplně zachovalá malbou zdobená rakev. Po sejmutí víka rakve byla objevena neporušená kostra muže, oděného v dosti zachovalém šatě, jaký nosila vrchnost v 18. století. Podle znaku na náhrobníku se jednalo o bývalého majitele Pravonína Václava Vejvody ze Stromberka, zemřelého v r. 1779.

Hrobka byla opět uzavřena a náhrobní kameny byly zasazeny do zdi u hlavního vchodu."

Všechny čísla místního Zpravodaje naleznete v elektronické podobě na internetových stránkách obce Pravonín:

http://www.pravonin.cz/ (Zpravodaj - archiv)

Obecní kronikářkou je Ing.Ivana Lejčková - kontakt naleznete na stránkách obce pod odkazem "Kontakt".

Ve Zpravodaji z roku 2005 je zmíněn i nový správce hřbitovů v Pravoníně, pan Jiří Mareš. Kontakt naleznete v elektronické podobě časopisu číslo 8, březen 2005.

Oba výše zmiňovaní by Vám mohli pomoci objasnit, zda byl kromě Václava Vejvody ze Stromberka v kostele sv.Jana Křtitele v Pravoníně pohřben ještě někdo jiný, popřípadě podat podrobnější informace o zde pohřbeném šlechtici.

 Archivní materiály k obci Pravonín by mohl obsahovat také Státní okresní archiv v Benešově: http://www.soapraha.cz/benesov/ .