kostel sv. Ducha a kostel sv. Haštala na Starém Městě v Praze

Text dotazu

historie kostelů sv. Haštala a sv.Ducha, kde bych našla jejich architektonický rozbor?

Odpověď

Dobrý den, předpokládáme, že máte na mysli kostel sv.Ducha a kostel sv.Haštala na Starém Městě v Praze. Kostelů zasvěcených sv.Duchu je v ČR poměrně velké množství, je tedy třeba zadávat svůj dotaz co nejpřesněji. Zmíněné gotické kostely na Starém Městě podrobně popisuje kniha:
*  Umělecké památky Prahy. Staré Město, Josefov. 1.vyd. Praha : Academia, 1996. ISBN 80-200-0538-2.
Kromě popisu staveb jsou zde uvedeny data jednotlivých úprav a přestaveb, zařízení, dále prameny a další doporučená literatura ke každému objektu.

Kostely jsou popsány i v knize:
*  Líbal, Dobroslav. Pražské gotické kostely. Praha : Antonín Kovanda, 1946.

Spíše z historického hlediska popisují uvedené kostely publikace:
* ŠKODA, Eduard. Pražské svatyně : kostely, kaple, synagogy, církevní sbory a modlitebny od úsvitu křesťanství na práh 21. století. 1. vyd. Praha : Libri, 2002. ISBN 80-7277-098-5.
* BEDRNÍČEK, Pavel. Příběhy pražských svatyní. 1.vyd. Praha : Volvox Globator, 2002. ISBN 80-7207-480-6.

Další literatura:
* [10 století architektury. 2], Architektura gotická. 1.vyd. Praha : Správa Pražského hradu : DaDa, 2001. ISBN 80-86161-34-X.
* DRAGOUN, Zdeněk. Praha 885-1310 : kapitoly o románské a raně gotické architektuře. 1. vyd. Praha : Libri, 2002. ISBN 80-7277-056-X.
* KALINA, Pavel. Praha 1310-1419 : kapitoly o vrcholné gotice. 1. vyd. Praha : Libri, 2004. ISBN 80-7277-161-2.
* STAŇKOVÁ, Jaroslava. Praha gotická a barokní. 1.vyd. Praha : Academia, 2001. ISBN 80-200-0866-7.
* článek:  HUML, Václav. Pražské kostely sv. Michala a sv. Haštala na Starém Městě ve světle nových archeologických výzkumů. Archaeologia historica. Sv. 21. Brno : Muzejní a vlastivědná společnost.(1996), s. 17-29.  ISSN 0231-5823. (výběrová článková databáze ANL: http://sigma.nkp.cz/cze/anl).

Více publikací můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc, Jednotné informační bráně: www.jib.cz a ve výše uvedené literatuře.

Obrátit se můžete také na specializovanou knihovnu Národního památkového
ústavu: http://www.npu.cz/npu/cinnost/knih/302/.