Koruna na hlavě abatyší

Text dotazu

Dobrý den,
snažila jsem se to najít na internetu, ale bohužel jsem nic nenašla a proto se obracím na Vás. V sobotu jsem byla na Noci muzeí, na výstavě Smrt v Národním muzeu a zaujalo mne, že abatyše byly pochovávány s korunou na hlavě a s berlí v ruce. Zajímalo by mne, proč měly tu korunu, co měla symbolizovat.

Děkuji za odpověď

Odpověď

Svatojiřské abatyše při nastolování a svěcení obdržely korunu, berlu a prsten (symbolicky od papeže, předával prvně pražský biskup, poté arcibiskup), byl to nejvyšší odznak úřadu abatyše, ale také nejvyššího postu české řeholnice. Soubor  byl  na roveň odznakům pražských arcibiskupů. Svatojiřské abatyše asistovaly při korunovaci českých královen.
 Dochovaná koruna je z poloviny 16. století, avšak se staršími prvky. S korunou je zobrazena již abatyše Kunhuta Přemyslovna v Pasionálu z 1310-20, zvyk korunovat abatyši Svatojiřského kláštera je tedy starší a Kunhuta zřejmě stála u zrodu této tradice. I další abatyše v době románské a gotické byly leckdy Přemyslovny, v tomto tedy byl propojen jejich úřad a královský titul rodiny. Korunku však obdržely i ostatní abatyše "Nepřemyslovny". Dochovaná berla je také z půlky 16. st. (úpravy z 18. st.), i ona však má na sobě několik prvků právě z doby Kunhuty. Od renesance byly abatyše v této ceremoniální kolekci pravidelně zachycovány na obrazech. Po zrušení kláštera za Josefa II. právo korunovat české královny přešlo na představené tzv. Ústavu šlechtičen, který vznikl místo kláštera. Představené byly z rodu Habsburků,
 i na jejich oficiálních portrétech se objevují starší oficiální klenoty. Koruna a berla jsou nyní v majetku Metropolitní kapituly.
 Kromě těchto oficiálních klenotů měly abatyše i své osobní klenoty, v nichž byly pohřbívány. Ty byly vyzvednuty z hrobů při archeologickém výzkumu bazilika a kláštera v 2. polovině minulého století.

Použité zdroje

PhDr. Milena Bravermanová, archeoložka z restaurátorských a konzervátorských dílen Správy Pražského hradu