Koronavirus

Text dotazu

Proč nejsou hlášeni nakažení koronavirem (z Wuchanu) v Africe? Je tam přece dosti Číňanů. Je to podivné.

Odpověď

Dobrý den,

od té doby, co jste položil svou otázku a my se snažili jí, co nejlépe uchopit a zodpovědět, se situace v Africe začala měnit.

Zatímco se nakažení koronavirem v Egyptě u nakaženého cizince nepotvrdilo. Bohužel, u dvou italských občanů nacházejících se v Jihoafrické republice byla nákaza potvrzena.

Vaše otázka, proč není v Africe nákaza, má několik možných vysvětlení.

Respirační onemocnění se ve velmi vlhkém a horkém podnebí šíří hůře než v chladném podnebí. Tuto skutečnost uvedl publicista William EBBS 10/2/2020 Africa my be spored from coronavirus jako možnou naději, že by se nákaza Africe vyhnula. Spatřoval v tom určitou kompenzaci nedostatečné přípravy afrických zemí na možnou epidemii.

V o 15 dní starším článku stejného autora Coronavirus may already be spreading in Africa, dostává naděje v podobě určitého typu podnebí trhliny. Tento článek upřesňuje, že podnebí může ochránit před nákazou pouze v extrémně horkém počasí.

Ale země jako Keňa, které se nacházejí v mírnějším pásmu, ohrožené jsou.

Další možnou hypotézou je, že na území Afriky jsou nebo se časem mohou vyskytovat nemocní koronavirem bez toho, aniž by o tom příslušné organizace věděly.

Nedostatečné bezpečnostní opatření jako je malá míra testování osob, u kterých je riziko nákazy, obnovení leteckého spojení do Číny, spojené s žádnou nebo malou kontrolou příchozích, může být příčinou propuknutí epidemie v Africe.

Podle níže citovaných článků nelze říci, že by byla Afrika úplně nepřipravená, ale úroveň připravenosti se odlišuje země od země. Například Nigérie má čtyři laboratoře vybavené na testování  koronaviru a používá je. Ale má nízkou až nulovou kontrolu příchozích v přístavech a na letištích. Oproti Jihoafrické republice, která kontroly provádí.

Předseda nigerijského senátu Ahmad Lawan prohlásil, že je třeba, aby příchozí z Číny byli pod dohledem v karanténě, nikoli v domácí izolaci.

To by bylo za nás vše, pokud budete mít další otázky pokusíme se je zodpovědět.

Výše uvedené vnímejte jako výtah ze zahraničních periodik, nikoli odborný posudek.

Africa my be spored from coronavirus

https://www.ccn.com/africa-may-be-spared-from-coronavirus-no-thanks-to-its-leaders/

Coronavirus may already be spreading in Africa https://www.ccn.com/coronavirus-may-already-be-spreading-in-africa/

Nigeria not prepared for coronavirus, senate warns https://guardian.ng/news/nigeria-not-prepared-for-coronavirus-senate-warns/