Korektura, errata, corrigenda

Text dotazu

obrý den potřebovala bych poradit s touto otázkou
a popř.kde bych našla zdroje.Předem děkuji za odpoved.Kdy se jako informační
pracovník či autor setkáte ve své práci s pojmem "korektura" a kdy s pojmem
"errata" resp. "corrigenda"

Odpověď

Dobrý den,

základní vysvětlení termínů z oblasti knihovnictví a informační vědy a také příbuzných oborů je možné nalézt např. v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy - TDKIV, která je volně přístupná na internetu (http://aleph.nkp.cz/cze/ktd):

Korektura je činnost osoby, která čte tiskařské korekturní obtahy, porovnává je s původní předlohou a označuje v nich chyby v sazbě, které je třeba opravit. K vyznačování korektur se používají obecně přijatá, normalizovaná korekturní znaménka. Za nejdůležitější se pokládá první korektura po zhotovení sazby (domácí korektura), kterou vyznačuje tiskárenský korektor.
Sazba v ní má téměř definitivní podobu obsahovou i typografickou.
Dále se rozeznává korektura autorská (dodatečné opravy a změny provedené autorem nebo objednavatelem na otisku sazby), korektura sloupcová (na otisku sloupce sazby), korektura stránková (na otisku stránek).

Další použitý zdroj:
* Velký slovník naučný. A-L. Praha: Diderot, 1999. Str. 738. ISBN 80-902723-1-2. 

Jako errata (řidčeji corrigenda) se označuje seznam autorských nebo tiskových chyb, zjištěných po vytištění publikace, a jejich oprav. Bývá dodatečně vytištěný obvykle na samostatném lístku vloženém na začátek publikace (mezi titulní list a předmluvu) nebo na konci publikace.

Normativní výklad  (v normě ekv. opravenka): Část dokumentu vytištěná samostatně, avšak se záměrem doplnit původní dokument jako soupis chyb v textu a jejich oprav. Pozn.: V angličtině se termín příležitostně vyskytuje v jednotném čísle. [ČSN ISO 5127-2003].

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.09.2011 13:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu