Kopírování v knihovně - autorské právo

Text dotazu

Dobrý den,
měla bych dotaz na problematiku kopírování knih/článků v knihovně podle autorského zákona. V případě, že se jedná o literární dílo, které je dosud chráněno autorským zákonem, je možné v knihovně okopírovat bez porušení práva: část díla nebo dílo celé pro osobní potřebu (studijní)? A je nějaký rozdíl v tom, pokud na kopírce v knihovně tuto činnost provádím sama jako uživatel knihovny, nebo zda tuto činnost provádí osoba oprávněná knihovnou, např. knihovník?
Děkuji předem za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

reprografické služby nabízené v knihovnách se řídí autorským zákonem (https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/autorske-pravo) a knihovním zákonem (https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/01_index.htm#knihz)

 

Z výše uvedených právních ustanovení vyplývá, že bez přímého souhlasu držitelů autorských práv je možné v knihovnách pořizovat rozmnoženiny děl pouze a výhradně pro osobní potřebu. Rozsah kopírování není zákonem stanoven. Často je v této souvislosti zmiňováno užití podle pravidel "fair use". Rozsah možného kopírování je omezen u disertačních prací a z autorského zákona jednoznačně vyplývá zákaz pořizování rozmnoženin notových záznamů (pokud se nejedná o autorsky volné dílo).

Ať se jedná o kopírování samoobslužné či zprostředkované, vždy knihovna musí odvádět z těchto kopírovaných stran poplatek Dilii.  Více informací k těmto poplatkům můžete nalézt na stránkách agentury Dilia:

http://www.dilia.cz/28-rozmnozovaci-sluzby

 

 

Odpovědi na další možné dotazy ke kopírování v knihovnách nalezne na stránkách:  https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/autorske-pravo/FAQ.htm  ;

 

Podrobný přehled, co knihovny mohou poskytovat v rámci autorského zákona svým uživatelům: https://ipk.nkp.cz/docs/legislativa/knihovny-a-autorsky-zakon

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.12.2020 09:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu