kopírování

Text dotazu

Dobrý večer, mohli byste mi prosím podat informace, co nelze kopírovat a jakým způsobem lze předcházet zneužití díla?

Odpověď

Dobrý den,

z pohledu autorského zákona není povoleno kopírovat notový materiál. U disertačních prací a dalších vysokoškolských (tiskem nepublikovaných dokumentů) je v knihovnách většinou možné pořídit pouze kopii obsahu, popřípadě maximálně jednu vybranou kapitolu dokumentu.

Jinak není kopírování v knihovnách omezeno. Při pořizování papírových kopií by mělo být dodržováno pravidlo "fair use", tedy pořizování kopií jen části dokumentu. Všechny kopie pořízené v knihovnách jsou určeny výhradně pro osobní potřebu. Každý čtenář, který si kopie pořizuje, je sám zodpovědný za respektování tohoto pravidla.

Digitální kopie dokumentů, pokud jsou stále chráněny autorským zákonem, knihovny volně neuveřejňují. Existují sice digitální knihovny, které obsahují též autorsky chráněná díla, plné texty těchto dokumentů jsou ovšem dostupné pouze z počítačů knihovny. Možným výstupem je i v tomto případě pouze papírová kopie určená pro osobní potřebu čtenáře.

Pro ochranu digitálních dokumentů je v některých případech užíván nástroj Adobe Digital Edition. V Národní knihovně ČR jsou takto ošetřeny výpůjčky elektronických knih z online licencované databáze ebrary. Program umožňuje vytvoření vlastní knihovny na osobním počítači a následné stáhnutí e-knihy do této knihovny. Zapůjčený dokument je možné poté po dobu 14 dnů číst offline jak v počítači, tak i dalších přídavných zařízeních. Po 14 dnech je stáhnutý dokument znepřístupněn.

Doporučené zdroje a články:

* Autorský zákon: http://www.mkcr.cz/autorske-pravo/zakon/

http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=252&idr=1&idci=2

http://www.portal.cz/o-portalu/jak-legalne-nakladat-s-knihami-tistenymi-i-elektronickymi/50237/

http://www.itpravo.cz/index.shtml?tisk=1&x=163851

http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/FAQ.htm

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.11.2014 18:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu