kopie digitálním fotoaparátem

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li by bylo možné ve všeobecné studovně NKP používat vlastní digitální fotoaparát a reprografický stojan pro pořizování digitálních kopií knih čistě pro vlastní studijní potřebu. Fotografování předlohy by probíhalo prakticky bez jakékoliv hluku a zásadně bez blesku nebo jiného světelného zdroje tak, aby to nerušilo jiné čtenáře a aby bylo i šetrné vůči předlohám. Tento způsob pořizování kopií by byl pro mne velmi užitečný, neboť potřebuji mít data v digitalizované podobě z důvodu přenosnosti. Samozřejmě bych byl ochotel kdykoliv pracovníkům knihovny ukázat všechny digitální záznamy, které jsem nafotil, popř. kopii i zdarma poskytnout knihovně jestliže by pro ně našla využití.

Odpověď

Vážený pane, ačkoli se mezi knihovníky objevují na věc různé názory, v Národní knihovně ČR uplatňujeme takový přístup, kdy upozorňujeme čtenáře, že pořizování digitálních kopií dokumentů může porušovat autorský zákon (s tím, že jednoznačně bez problémů je pořizování kopií děl volných a úředních). Nicméně, je prostou skutečností, že dodržování autorského práva je výlučně záležitostí uživatelů a Národní knihovna ČR za ně nemůže nést odpovědnost. Z hlediska zájmů knihovny však požadujeme, aby i oprávněně zhotovené kopie dokumentů z fondu Národní knihovny ČR, tedy i děl volných, a to bez ohledu na jejich formu, byly použity obecně jen pro osobní potřebu zhotovitele (či objednatele), resp. pro účely smluvně dohodnuté. Pokud pak jde o použití reprografického stojanu (a to i bez zvláštního světelného zdroje), poměry ve Všeobecné studovně nejsou pro jeho použití vhodné. Dle Vašeho dotazu předpokládám, že poměry ve Všeobecné studovně znáte - a pak jistě pochopíte, že při značné hustotě pracovních míst je takové stanovisko oprávněné. Zkušenosti (např. nedávno čtenářka zhotovovala digitálním fotoaparátem pracovní kopie starších úředních statistických publikací) však ukazují, že kopie lze zhotovit i bez stojanu.