Konvolut a jiné

Text dotazu

Konvolut jsou monografie svázané jako jedna kniha.
Existují knihy, kde je třeba román a na konci je krátká povídka jiného autora (třeba že chtěl mít nakladatel x listů a román byl kratší, tak to doplnil tou povídkou, nebo chtěl tu povídku vydat a na knihu byla krátká). Má ten román s povídkou nějaké knihovnické pojmenování? Napadl mě přívazek, ale ten pojem se používá spíše u konvolutů pro další monografie.
Nebo existují sešity (např. rodokapsy, dřívější Románové novinky), kde je na konci něco na pokračování. Tak to nazvat? Román s knihou na pokračování?

Odpověď

Dobrý den,

podle Terminologické databáze knihovnictví a informační vědy (dostupná online zde: https://tdkiv.nkp.cz/seznam-aktualne-zpracovanych-hesel-v-databazi) je konvolut „svazek vzniklý svázáním textů, které obvykle obsahově ani provenienčně nesouvisejí, ale jsou samostatnými bibliografickými jednotkami.“ Přívazek (neboli adligát) je jakoby podkategorií konvolutu – „samostatná bibliografická jednotka, rukopisná nebo tištěná, přivázaná k jinému, mnohdy obsahově odlišnému dílu, s nímž tvoří jeden svazek označovaný jako konvolut.“

Může ale jít i o tzv. přídavek - obsahově independentní, ale bibliograficky nesamostatný text otištěný na konci monografie s cílem žánrově rozmnožit a námětově doplnit skladbu knihy, jeho autorem byl často samotný autor hlavního díla (zdroj: Přídavek – Encyklopedie knihy). Případně by mohlo jít o přítisk, který stejně jako přídavek byl bibliograficky nesamostatným textem na konci monografie, avšak s cílem vyplnit nežádoucí bílá místa, oproti přídavku měl většinou nahodilou povahu (zdroj: Přítisk – Encyklopedie knihy). Nabízí se ještě možnost, že jde o tzv. apendix - definující nuance a rozdíly mezi přídavkem, přítiskem a apendixem naleznete zde: Apendix – Encyklopedie knihy).

Co se týče sešitů, na které se ptáte, označení „rodokaps“ (zkratka pro řadu „Romány do kapsy“) se oficiálně ujalo pro pojmenování edice dobrodružných sešitových románů, které původně vycházely v letech 1935-1944, s pozdějšími pokusy o jejich oživení. Pro jejich nenáročnou, „lidovou“ literární formu se pojem ujal i pro označovaní levné dobrodružné četby obecně. Sešitová edice „Románové novinky“ navazovala svou formou na předcházející populární četbu a vycházela až do začátku 90. let. Pojmy „rodokaps“ či „románové novinky“ se v knihovnické terminologické databáze nenacházejí, podle zdrojů, ze kterých čerpáme, se domníváme, že jejich používání v této formě je v pořádku. Na základě krátkého článku Ústavu pro českou literaturu AV ČR věnujícímu se této formě „lidové“ četby usuzujeme, že by bylo možné použít i pojmenování jako „periodický románový magazín“, „sešitová edice“ nebo „magazínová řada“. Článek naleznete zde: https://www.ucl.cas.cz/edicee/images/data/dejiny/dcl_1945-1989/I/rom%C3%A1nov%C3%A9%20novinky.pdf

Další použité zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodokaps
https://www.databazeknih.cz/edice/rodokaps-romany-do-kapsy-1935-1944-zdenek-holfeld-sberatel-kvadr-1608/strana-1
https://www.databazeknih.cz/edice/romanove-novinky-knizni-rada-4803/strana-1