Konstantin Biebl

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, existuje nějaká sekundární literatura k dílům od Konstantina Biebla? Potřebovala bych detailně popsat jeho díla (hlavně díla cestovatelská - S lodí jež dováží čaj a kávu a Cesta na Jávu). Předem mnohokrát děkuji za Vaši pomoc.

Odpověď

Dobrý den, odkazy na relevantní literaturu byste mohla nalézt v následujících bibliografiích, zajímavé prameny by mohla obsahovat také literární pozůstalost K. Biebla:

 * Konstantin Biebl : 26. února 1898-12. listopadu 1951 : [Personální bibliogr.] / Studii o autorovi naps. Jan Hanzálek. Znojmo : Okresní knihovna, 1978 (VČT 36). 10 s. ; 22 cm. (Malé výběrové bibliogr. Okr. knihovny ve Znojmě)

* Konstantin Biebl : [Bibliografie : Sborníček] / Připr. tiskové odd. nakl. Čs. spis.. -- Praha : Kniha, 1955 (SČT 01). 16 s. ; 21 cm. Přehl. díla Konstantina Biebla a knih o K. Bieblovi

* Konstantin Biebl : (1898-1951) : Lit. pozůstalost / Zprac. Růžena Hamanová. Praha : Literární archiv Památníku národního písemnictví, 1978 (Frýdlant : Ruch). 9, [1] s. ; 8°.

* Biebl, Konstantin (1898-1951 básník čes.): pozůstalost literární - soupisy

Obsáhlá hesla s širokým výčtem doporučené literatury nabízí také Lexikon české literatury (Praha: Academia, 1985-2008, 7 sv.), dále Slovník české literatury po r. 1945 (dostupný také z internetu: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=13&hl=biebl).
Užitečné informace bývají také v předmluvách a doslovech jednotlivých literárních děl, někdy se zde vyskytují i rozbory díla.

O sbírce S lodí jež dováží čaj a kávu pojednává také Slovník básnických knih (Praha: Československý spisovatel, 1990) v naskenované podobě dostupný na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR - http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/prirucky/obsah/SBK/85.pdf

Pro hledání článků, recenzí je možné použít článkovou databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

* HOLÝ, Jiří. Chór moravských učitelů v javánské džungli. Bieblova Exotická sbírka S lodí jež dováží čaj a kávu. In: Múzy na cestách : ohlasy z cest do ciziny v dílech českých spisovatelů. Praha : Památník národního písemnictví, 2007. ISBN 978-80-85085-80-8. S. 235-271.

* HRUBÁ, Eva. Kdo nedovede dělat kroužky, ať nekouří. In: Tvar. -- ISSN 0862-657X. -- Roč. 13, č. 10 (20020516), s. 23.

Recenze na: Biebl, Konstantin. Cesta na Jávu. Praha : Labyrint, 2001

A v neposlední řadě také odborné bibliografie zaměřené na oblast literární vědy: retrospektivní bibliografie do r. 1945 (http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret) a Bibliografie literární vědy od r. 1961, kterou asi využijete více (http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio). Tyto elektronické bibliografie doplňuje ještě tištěná Česká literární bibliografie 1945-1963 od Jaroslava Kunce (1., 2. sv. a dodatky. Praha: St. knihovna ČSSR-Národní knihovna, 1963).

Dotaz lze ve zmíněných el. databázích zadat do polí předmět nebo název, např. biebl$, jáv$ (znaménko $ zadané výrazy rozšiřuje o další znaky). Vyhledali jsme např. následující záznamy:

* MRÁZEK, Rudolf. Javánské motivy v životě a díle Konstantina Biebla. In: Nový Orient. - Roč. 34, č. 6 - 8, s. 175-180 ; 209-213 ; 238-242. - 1979

* SLABÝ, Zdeněk Karel. Konstantin Biebl a Jáva. In: Magazín Co vás zajímá. - č. 6 (červen), s. 30-32. - 1966.

* KONRÁD, Karel. K Bieblově sbírce S lodí, jež dováží čaj a kávu. In: Nové knihy. - č. 34 (24. 8.), s. 1. - 1961 [Komentář k novému vyd. sbírky (doslov ?).]
-> S lodí, jež dováží čaj a kávu [sbírka básní] / Konstantin Biebl ;
-> Doslov
napsal Karel Konrád. - 4. vyd. - Praha : Čs. spisovatel, 1961. - 60 s. - (Malá edice poezie).