Konkurenční zpravodajství a knihovny

Text dotazu

Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jaké nejznámější knihovny se zapojují do oblasti ekonomických informací? Jakým způsobem a pomocí čeho?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.

Pojem „konkurenční zpravodajství“ neboli „Competitive Intelligence“ se většinou váže na ekonomickou a podnikatelskou oblast. V konkurenčním prostředí ekonomických subjektů patří systematická a legální zpravodajská činnost ve smyslu zjišťování informací o konkurentech ke klíčovým aktivitám, které mohou firmě přinést výhodu nebo prospěch.

Konkurenční zpravodajství ale vnímáme i jako součást širšího celku nestátního zpravodajství. Zahrnuje v sobě etické získávání, zpracování a využívání relevantních informací, jejich proměnu ve znalost a následně jejich použití v rozhodovacím procesu anebo při prosazování společenských, politických a ekonomických zájmů.

Tohle se odehrává v tzv. zpravodajském cyklu, který obsahuje také fázi vyhledání informací z otevřených i speciálních zdrojů a shromáždění, případně třídění informací. V této souvislosti může být právě knihovnictví disciplínou, která pomáhá se získáváním a shromažďováním relevantních informací v rámci zpravodajského cyklu.

Na základě uvedeného se domníváme, že knihovny se mohou zapojit do procesu konkurenčního zpravodajství tím, že vyhledávají informace ve svých zdrojích, fondech a databázích, případně je seřazují a kategorizují. To znamená, že se jedná o všechny knihovny, které mají v nabídce svých služeb i referenční a rešeršní činnosti. K úkolům knihoven už ale nepatří i následné vyhodnocování a analyzování dohledaných informací. To, jakým způsobem budou tyto informace využity a jaké rozhodnutí se na základě nich přijme, ať už v ekonomické nebo jiné oblasti, je čistě v kompetenci zadavatele.

Vnímejte ale, prosím, tuto odpověď především jako snahu o zodpovězení Vašeho dotazu. Naše odpověď si nenárokuje být nezpochybnitelnou a vyčerpávající všechny informace. Proto se můžete zkusit obrátit i na jiné knihovny, zvláště z oblasti ekonomie, například na Knihovnu Vysoké školy ekonomické v Praze (https://knihovna.vse.cz/), kde by Vám vzhledem na zaměření jejich fondu mohli poskytnout další relevantní pohled.

Použité zdroje

-LUKÁŠ, Luděk. Bezpečnostní technologie, systémy a management. Zlín: Radim Bačuvčík - VeRBuM, 2012. sv. 2. ISBN 978-80-87500-05-7.
-BARTES, František. Competitive intelligence: základ pro strategické rozhodování podniku. Ostrava: Key Publishing, 2012. ISBN 978-80-7418-113-9.
-VYMĚTAL, Jan, Anna DIAČIKOVÁ a Miriam VÁCHOVÁ. Informační a znalostní management v praxi. Praha: LexisNexis CZ, 2005. ISBN 80-86920-01-1.
-JIRÁSEK, Jaroslav. Management budoucnosti: (řízení z prvního sledu). Praha: Professional Publishing, 2008. ISBN 978-80-86946-82-5.
-Bezpečnost organizací, mezinárodní bezpečnost a mezinárodní humanitární právo (2008 : Praha, Česko) et al. Bezpečnost organizací, mezinárodní bezpečnost a mezinárodní humanitární právo: sborník mezinárodní konference : Praha, 31.10.2008. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, Ediční středisko v nakl. IFEC, 2008. ISBN 978-80-87146-15-6.
-RAUCH, Jan. Zpracování informací a znalostí. Konkurenční zpravodajství. Online, přednáška. Dostupné z: VŠE, Katedra informačního a znalostního inženýrství, https://nb.vse.cz/~rauch/mzi/6CI.pps. [cit. 2024-03-26].