Konkludentní prodloužení trvání nájmu způsobem uvedeným v ustanovení § 2285 občanského zákoníku je vyloučeno.

Text dotazu

Úplně nerozumím slovu "Konkludentní ". Jestliže výše uvedené jsem kdysi podepsala v nájemní smlouvě na dobu určitou do 30.6.2017 jako nájemce, v nájmu dále pokračovala a pronajímatel nájemné přijímal, mohlo dojít k automatickému prodloužení nájemní smlouvy nebo nikoliv?

Odpověď

Dobrý den,

situace, kdy nájemce užívá pronajatý byt i po uplynutí smluvené doby a pronajímatel nic nenamítá, řeší občanský zákoník.

„Neznamená to však, že by byla věc užívána bez právního titulu (nájemní smlouvy). V takovém případě se uplatní domněnka, že byla mlčky obnovena nájemní smlouva za stejných podmínek, jaké platily pro smlouvu první.

Konkludentním prodloužením (mlčky) nájemní smlouvy se zabývá občanský zákoník konkrétně v § 2230, který říká, že, užívá-li nájemce věc i po uplynutí nájemní doby a pronajímatel ho do jednoho měsíce nevyzve, aby mu věc odevzdal, platí, že nájemní smlouva byla znovu uzavřena za podmínek ujednaných původně.“1)

„Pokud jste v pronajatém bytě setrvali po dobu alespoň tří měsíců po skončení nájmu na dobu určitou, automaticky dochází k prodloužení nájmu o tutéž dobu, po kterou trval původní nájem.“2)

Zdroje:

1) http://www.obcanskarealitniporadna.cz/automaticke-prodlouzeni-najmu/

2) https://www.vasenaroky.cz/poradna/automaticke-prodlouzeni-doby-najmu?t=najemni-smlouva