Koněspřežka Praha - Plzeň

Text dotazu

Dobrý den, zaměřil jsem se na hledání konkrétnějšího trasování Pražsko-plzeňské koněspřežky. Existuje nějaký pramen - ideálně zákresová mapa - kde je navržené trasování od Pilského rybníku ku Plzni?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby Ptejte se knihovny.

V publikacích dostupných v Národní technické knihovně jsem Vámi požadované
informace nenalezla. Prostřednictvím Souborného katalogu ČR (www.caslin.cz)
jsem vyhledala dvě publikace, z nichž alespoň první by nákres trasy od Pilského rybníku
do Plzně, která nakonec nebyla dokončena, obsahovat teoreticky mohla:

1) Švarc, František, 1923-2004
Pražsko-lánská koňská železnice / František Švarc. -- Rakovník : Okresní muzeum ; Kladno : Město, 1998, c1997. -- 143 s. : il. ; 21 cm
ISBN 80-85081-15-6 (Okresní muzeum Rakovník : brož.)

Publikace je k dispozici v těchto knihovnách:

  [NK ČR Praha] -- prezenčně
  [KNAV Praha] -- sign. F 127386
  [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. TK-0264.546, 2-1052.191
  [JVK České Budějovice]
  [Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové] -- sign. 742 681
  [Krajská věd. knih. Liberec] -- sign. A 154024
  [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. 1-106.061
  [Moravskoslezská věd.knih. Ostrava] -- sign. G 247.883
  [Muz. Dr. B. Horáka Rokycany] -- sign. V 1023
  [Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem] -- sign. N131620

Brunner, Johann
Lexikon koněspřežních železnic = Lexikon der Pferdeeisenbahnen / Johann Brunner, Ivo Hajn ; [překlady Eliška Boková]. -- V Českých Budějovicích : Jihočeské muzeum, 2007. -- 175, [8] s., [16] s. barev. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, plány, faksim. ; 24 cm
ISBN 978-80-86260-78-5 (váz.)   ISBN 80-86260-78-5 (chyb.)

Publikace je k dispozici v těchto knihovnách:
 [NK ČR Praha] -- prezenčně
 [KNAV Praha] -- sign. I 25 E
 [Národní muzeum - Knihovna Praha]
 [AV ČR - Historický ústav Praha] -- sign. C 98677
 [Ústřední knih. ČVUT Praha]
 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. 2-1201.315
 [JVK České Budějovice]
 [Středočeská vědecká knihovna Kladno] -- sign. J 260496
 [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. 1-195.365

Pokud výše uvedené publikace nebudou mapu obsahovat, doporučuji Vám se obrátit na
tyto odborná pracoviště:

1) Okresní muzeum v Rakovníku (vydalo publikaci Pražsko-lánská koňská železnice)
- kontakty dostupné na https://www.muzeumtgm.cz/)

2) Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně (muzeum@omk.cz) viz webové stránky

3) Západočeské muzeum v Plzni (kontakty jsou dostupné zde:
http://www.zcm.cz/?page=kontakty-menu)

Při vyhledávání informací jsem nalezla také tuto stránku o koněspřežce:
https://www.obec-lany.cz/cz/tip/50