Konec války

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se dá zjistit kolik zajateckých táborů se nacházelo na Vysočině na konci druhé světové války, případně kde se nacházely.Mockrat děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

o odpověď jsme požádali v Regionálním muzeu Žďár nad Sázavou a zde je:

Dobrý den,

jedná se o velmi složitý dotaz, neboť toto téma není prakticky zpracované. Domnívám se, že tazatel by se měl obrátit na jednotlivá muzea v Kraji Vysočina jestli k této problematice shromáždily některé údaje. Za Žďár nad Sázavou si přítomnosti zajateckého tábora v okolí města nejsem vědom a na 90 % to vylučuji. Dalším zdrojem v případě tazatelova zájmu jsou pak místně příslušné oblastní archivy, kroniky měst a obcí z inkriminované doby. Nevylučuji ani možnost obrátit se prostřednictvím tisku a sociálních sítí na pamětníky. Doporučuji také kontaktovat Vojenský historický ústav v Praze a prostudovat související literaturu. Je nezbytný individuální výzkum.

Co se týká koncentračních táborů vím o přeškolovacím táboře pro mladé Židy zřízeném v červenci 1940 v Lípě u Havlíčkova Brodu. Zdejší vězni se měli naučit zemědělské práce a posléze být deportováni do Palestiny, ale nakonec skončili v Terezíně a následně ve vyhlazovacích táborech v Polsku. Pokud by tazatele zajímaly sběrné tábory pro Němce po válce, vím o jednom v blízkosti Pacova a o druhém u Bohdalce.