Význam a použití kondenzační smyčky při měření tlaku v armaturách

Text dotazu

dobry den mila knihovna,
ja by som sa chcel spytat na pouzitie kondenzacnej slucky. odhliadnuc od toho, ze su privarovacie alebo srobovacie, maju dva zakladne tvary. je to tvar "U" a ten druhy - stoceny (v cestine take "praseci vocásek").
dodnes som si myslel, ze tvar slucky "U" sa pouziva, ked si situacia vyzaduje namontovat manometer so spodnym vyvodom do vertikalneho potrubia, aby sa lepsie odcitavali hodnoty na stupnici. od kolegu mi ale bolo vysvetlene, ze tomu tak uplne nieje a ze stocena slucka sa pouziva vyhradne na paru a slucka tvaru "U" na vodu. zacal som vsak pochybovat pretoze oba typy sluciek sa v katalogoch popisuju ako "kondenzacne..." a vodu uz predsa nie je nutne kondenzovat - podla kolegovej teorie, ze "U" slucka sa instaluje na potrubia s vodou. Studiom roznych materialov som dospel k nejednoznacnemu zaveru. niektori vyrobcovia media a zahnutia pri pouziti sluciek nerozlisuju.

napr. cesky vyrobca JSP Nova Paka uvadza na paru slucku typu "U" vid: http://www.jsp.cz/files/f0089npcz.pdf (obrazok 11 strana 6) co "naburava" kolegovu teoriu.

ja by som bol rad, keby som sa mohol niekde dopatrat skutocnemu vyznamu tvaru vyhotovenia spomínanych sluciek v zmysle ich pouzitia.
dakujem
s uctou
tomas teren

Odpověď

Dobrý den,

platná norma ČSN 13 7530 Tlakoměrové kondenzační smyčky PN 250 uvádí použití kondenzačních smyček:

„Kondenzační smyčky musí svou konstrukcí spolehlivě teplotně oddělit tlakoměry a další součásti tlakoměrových přípojek od horkých par.“

V normě je dále uvedena tabulka ”teplot provozní tekutiny”, pro kterou se kondenzační smyčky mohou používat. Určující je nejvyšší pracovní teplota provozní tekutiny na vstupní straně smyčky. Na základě této teploty se volí materiál smyčky.

Tekutinou se rozumí látka v kapalném nebo plynném skupenství. Obvyklé použití kondenzačních smyček je u parovodů. V takovém potrubí proudí pára o vysoké teplotě a rychlosti, a je samozřejmě ve větší nebo menší míře přítomen i kondenzát (chemicky upravená voda). Smysl kondenzační smyčky je připojit a ochránit tlakoměr před škodlivými účinky nebo vysokou teplotou měřené provozní tekutiny (především asi ochrana před korozí a před tvorbou usazenin). Jinými slovy smyčka brání přímému kontaktu s horkým médiem. Přitom je zřejmé, že provozní látka o vysoké teplotě nabývá plynného skupenství.

Rozdíl mezi zahnutou a stočenou smyčkou je pouze v umístění odběru pro měření tlaku. Obě smyčky je nutné pro zajištění jejich správné funkce montovat svisle výstupní stranou směrem nahoru. To je podmínkou. Ve smyčce se tak zachytává kondenzát, který vytváří hladinu a je zde uvězněn podobně jako voda v sifonu. Zahnutá smyčka (tvar U) tak umožňuje umístit měření na boku potrubí, a je jedno jestli je potrubí horizontální nebo vertikální. Stočená smyčka (prasečí ocas) naproti tomu umožňuje umístit měření na vrchu potrubí, to je samozřejmě možné pouze u horizontálního potrubí.

Z toho je zřejmé, že stočenou smyčku nelze použít pro měření tlaku kapalného média, protože díky svému umístění na vrchu potrubí by se v ní zachytávali vzduchové bubliny. Měření tlaku kapalného média se také nedoporučuje umisťovat na dno potrubí kvůli usazování nečistot přítomných v kapalině. Měření tlaku kapalného média je možné tedy pouze na boku potrubí.

Naproti tomu měření tlaku kondenzujícího plynného média by normálně nebylo možné umístit jinam než na vrch potrubí kvůli zachytávání kondenzátu v místě odběru tlaku. Zahnutá smyčka ale umožňuje umístit odběr do boku potrubí mimo jiné také tím, že svým tvarem brání zaplnění měřícího místa kondenzátem.

S pozdravem a přáním pěkného dne,

Jan Červenka