Koncept ženského genderu v beletristické literatuře

Text dotazu

Dobrý den,
dovoluji si vás požádat o seznam literatury vhodné jako teoretický podklad pro analýzu ženského genderu v díle konkrétního autora. Ideální by byla publikace popisující již hotové analýzy; rovněž publikace zabývající se metodou. Celý problém bude nejspíš v kompetenci tzv. feministické literární teorie.

Odpověď

Dobrý den,

k obecněji chápané feministické literární teorii vyšly v češtině dvě knihy, a to:

Oates- Indruchová, L. (ed.): Ženská literární tradice a hledání identity : antologie angloamerické feministické literární teorie. Praha : SLON, 2007.

Morrisová, P.: Literatura a feminismus. Brno : Host, 2000.

Dále jsme k tomu tématu našli i následující publikace:

Plain, G. – Sellers, S. (edd.): A History of Feminist Literary Criticism. Cambridge : Cambridge University Press, 2007.

Fulka, J.: Ženské psaní a nové genderové teorie. In: Plav. Roč. 2 (2006), č. 4, s. 6-9.

Věšínová, E.: Muž by nemohl napsat to co žena : rozhovor s Evou Kalivodovou a Jitkou Jílkovou. In: Plav. Roč. 2 (2006), č. 4, s. 2-5.

Metodologickou inspiraci by Vám mohly poskytnout publikace:

Matonoha, J. (ed.): Česká literatura v perspektivách genderu. Praha : Ústav pro českou literaturu AV ČR – Obec spisovatelů – Nakladatelství Akropolis, 2010.

Heczková, L.: Píšící Minervy : vybrané kapitoly z dějin české literární kritiky. Praha : Filozofická fakulty Univerzity Karlovy, 2009.

Weagel, D.: Women and Contemporary World Literature : Power, Fragmentation and Metaphor. New York : Peter Lang, 2009.

Filipowicz, M. Ł.: Tvorba Boženy Němcové v kontextu projektu écriture féminine. In: Hodnoty a hranice: svět v české literatuře, česká literatura ve světě: sborník příspěvků z III. kongresu světové literárněvědné bohemistiky, Praha 28.6.-3.7.2005. Svazek 3, Božena Němcová a její Babička. Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR, 2006.

Sokol, E.: Feministický (či genderový) pohled na romány Daniely Hodrové. In: Hodnoty a hranice: svět v české literatuře, česká literatura ve světě: sborník příspěvků z III. kongresu světové literárněvědné bohemistiky, Praha 28.6.-3.7.2005. Svazek 1, Otázky českého kánonu. Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR, 2006.

Všechny zmíněné knihy, periodika a sborníky se nachází mj. ve fondu Národní knihovny ČR.

Početné (především cizojazyčné) odborné články najdete rovněž v licencované databázi Ebsco. S databázi Ebsco můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně, případně po přihlášení na stránkách http://han.nkp.cz i prostřednictvím vzdáleného přístupu (přihlašovací údaje jsou stejné, jako v případě objednávání z elektronického katalogu NK).