Koncept nebo koncepce

Text dotazu

Dobrý den,
v odborném akademickém textu jsem se zasekl ve větě, v níž chci uvést, že rozpracovávám něčí pojetí, něčí pohled na danou problematiku. Má být za takové situace použito slovo koncepce nebo koncept? Konkrétní věta:
"předně budeme pracovat s jeho koncepcí" nebo "Předně budeme pracovat s jeho konceptem"

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

konceptismus (ze šp. concepto = pojem, myšlenka, představa, duchaplný výrok) - spolu s kulteranismem jeden ze dvou směrů španělské barokní literatury 1. poloviny 17. století. Usiloval o precizní, oslňující, aforistické ztvárnění ideové složky literárního díla, hloubku a vtipnost, významovou jednoznačnost, přesnost a jasnost...

Zdroj: Slovník literárních směrů a skupin. Praha: Orbis, 1976.

Koncept (z latin. conceptio = slohové pojetí, koncepce) - pracovní varianta literárního díla, v jistý čas ustálená podoba jedné fáze tvorby literárního díla.

Zdroj: PAVERA, Libor, VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2002.

Domníváme se, že byste měl asi spíš použít slovo koncepce. Doporučujeme ale obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR. Internetová jazyková příručka na stránkách tohoto ústavu říká:

Slovník spisovné češtiny:

koncepce, -e ž

1. pojetí, chápání: koncepce dějin

2. biol. početí;

koncept, -u m

1. první zpracování textu, náčrt  (× čistopis): koncept dopisu, článku 2. koncepce, pojetí; myšlenka, pojem vyvést někoho z konceptu - z duševní rovnováhy; zmást; konceptní příd.: konceptní papír na koncept (méně kvalitní)

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/

Koncepce i koncept jsou slova cizího původu, které slovník cizích slov vysvětluje takto:

koncepce

Význam:

početí, oplodnění

pojetí, rozvržení, představa, základní hledisko, vedoucí idea, myšlenková osnova

Zdroj: https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/koncepce

koncept - první návrh textu, přibližné vypracování textu, náčrt; pojetí, pojem

Zdroj: https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=koncept&typ_hledani=prefix

Další vysvětlení:

Koncepce - schválený postup a cíl [bližší a následný postup k dosažení cíle v dané oblasti] (koncept = návrh textu, pojetí; psaní tzv. na nečisto koncepční/ tvůrčí činnost

Zdroj: http://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=koncepce

Koncepce či koncept je záměr, myšlenka nebo návrh.

Zdroj: https://www.google.com/search?q=koncept+definice&sa=X&ved=0ahUKEwjhtuq7w7ncAhUMmrQKHdoNDgsQ1QIIiwEoAA&biw=1920&bih=974