Komunitní knihovny

Text dotazu

Dobrý den, eviduje se někde počet komunitních knihoven, popř. existuje nějaké konkrétní číslo počtu takto zaměřených knihoven v rámci naší republiky? Pokud ne, uvažuje se o tom, že by se v rámci statistik uváděl i tento údaj?
děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

nějaké aktivity s komunitními charakteristikami dělají asi všechny aktivní knihovny, tj. ty, které jen nepůjčují. Tyto aktivity však nejsou statisticky evidovány, takže ani přibližný počet nelze uvést. Kvalifikovaný odhad je  cca 300-400 knihoven.  V programu (projektu) Komunitních knihoven spolupracovalo původně 20 knihoven,  aktuálně se nyní v  této skupině schází asi 13. Skupina pro komunitní knihovny hodlá situaci zmapovat v blízké budoucnosti.  I tak půjde ovšem pouze od odhady.