Komunistická "kulturní revoluce" v ČR

Text dotazu

Vážený pane, vážená paní,
nedávno jsem v jedněch novinách nalezl obrázek dokumentující, jak komunisti během minulého režimu umístili chov vepřů do, hádám, zámecké kaple (na fotografii bylo vidět zaklenutí ozdobnou klenbou, štuková výzdoba a malba na stropech a dole na zemi přepažení dřevěnými přepážkami prostoru, aby vepři neutekli).
Chtěl bych se vás proto zeptat, zda byste mi nedoporučili nějakou bibliografii k tomuto tématu - nějaké publikace, kde by se o těchto případech (a dalších případech komunistické "kulturní revoluce" na kostelech, klášterech a hradech a zámcích) dokumentárně psalo a kde by byl text doprovozen fotografiemi těchto případů.
Předem mnohokrát děkuju.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Publikaci, která by fotograficky dokumentovala způsob zacházení s historickými stavbami (zámky, kláštery, kostely atd.) mezi lety 1945 (respektive 1948) - 1989, se nám bohužel nepodařilo najít.

Pravdou je, že do státní péče, která se o stavby skutečně starala, se dostala např. u  zámků a hradů jen jejich část. Ostatní bývalá šlechtická sídla byla předána převážně do správy místním národním výborům, jednotným zemědělským družstvům, státním statkům nebo výrobním podnikům. Podle publikace "Věda a technika v Československu v letech 1945-1960" vznikl koncem padesátých let dokumentární film o československé památkové péči, který konfrontoval pohled na štukovou výzdobu stropu v zámku v Rychnově nad Kněžnou s pohledem dolů na skladiště pytlů, lopatu opřenou o štuky, zasekané elektrické dráty ve zdi a hřebík s odloženými šaty zaražený do nástěnné malby.

Tato publikace také popisuje, jak ve zmíněném období probíhalo uvolňování peněz na opravy církevních staveb - vše podlého schválení okresního tajemníka pro věci církevní, nicméně podle interních směrnic měly být opravovány především ty historicky cenné kulturní památky, u nichž se mohlo do budoucnosti počítat s jiným než církevním využitím. U ostatních objektů měly opravy probíhat z vlastních prostředků církevních právnických osob - např. pomocí sbírek věřících. V pohraničí se po odsunu původních obyvatel kostely nechávaly vlastnímu osudu a pomalu se rozpadaly, až byly zbořeny jako stavby ohrožující veřejnou bezpečnost. Některé památky doplatily na umístění v lokalitě bohaté na nerostné suroviny.

Několik příkladů vyvlastněných objektů a jejich dalších využití uvádí učebnice "Rekonstrukce a ochrana památek":

* domovy důchodců - zámky Smečno, Černá Hora, Chrou- stovice, Sokolnice u Brna, Hodkovce, Nový zámek v Jevišovicích na Moravě atd.

* léčebny a ústavy - zámky Plaveč u Znojma, Sebe tov na Blanensku, Velké Meziříčí

* vědecké ústavy - Mlyňany, Průhonice, Žehušice, Holovousy a podobné

* základní, odborné a vysoké školy - Červená Řečice, Lednice

* armáda  - hrad Veveří, zámek Brtnice u Jihlavy, Rosice u Brna, Police u Jemnice, Jaroslavice a Uherčice u Znojma

Připojit můžeme i další příklady:

* zámek Žinkovy - rekreační středisko ROH

* zámek v Opatovicích - rekreace mládeže [Osvětová práce 12,1958, č. 4, s. 55; tamtéž, č. 25, s. 391.]

* zámek Bruntál -  vojenská správa, poté od roku 1960 zpřístupněn veřejnosti - https://www.mubruntal.cz/navrhy-na-vyuziti-zamku-v-bruntale-pro-skolske-ucely-v-letech-1955-az-1958/d-959772

* Prostějov, vily pro bratry Kováříky navržené Emilem Králíkem - svazácký klub, jesle

* Brno, vila Thugendhat - taneční konzervatoř, rehabilitační středisko - http://www.tugendhat.eu/cz/dum/po-odchodu-rodiny.html

* zámek Bečváry - archiv Československé akademie věd

* zámek Zelená Hora - armáda - http://www.zelenahora.cz/cs/historie/historie-zamku

* https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/zamek-borsov-nad-vltavou-zamecek-byty-komunitni-wehrmacht-zachrana.A190527_478312_budejovice-zpravy_mrl

* klášter Louka u Znojma - armáda [KOZDAS, Jan. Bývalý klášter premonstrátů v Louce u Znojma po roce 1945: od bombardování v roce 1945 po prohlášení za národní kulturní památku dne 20. února 2017 s účinností k 1. červenci 2017. Jan Kozdas. In: Sborník Státního okresního archivu Znojmo : historický a vlastivědný sborník Znojemska a Moravskokrumlovska Znojmo : Moravský zemský archiv v Brně Sv. 32, (2017 [vyd. 2018]), s. 7-12.]

* zámek Nové Hrady - mimo jiné I výkrmna prasat https://www.rodinnafirma.net/cz/aktuality/176-prodejem-veskereho-majetku-k-vlastnimu-zamku

* zámek Zvěstov - chov prasat - https://region.rozhlas.cz/zamek-zvestov-byl-urceny-na-odstrel-obyvatele-obce-ho-padnout-nenechali-a-8017209, https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/zachranuji-zamek-ktery-komuniste-vyhodili-do-vzduchu-20181104.html

Existují publikace, které popisují souhrnně památky postižené "nepéčí" před rokem 1989, nicméně fotografickou dokumentací nejsou vybaveny do té míry, aby vyhovovala Vašim potřebám:

MUSIL, František, PLAČEK, Miroslav a ÚLOVEC, Jiří. Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945. 1. vyd. Praha: Libri, 2005. 415 s. ISBN 80-7277-285-6.

ÚLOVEC, Jiří. Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech. 1. vyd. Praha: Libri, 2003-2005. 2 sv. ISBN 80-7277-169-8.

* Knihu tvoří abecední seznam jednotlivých nejvíce ohrožených objektů. V textu hesel se uvádí příslušnost sídla k bývalém panství, dále všichni zjištění majitelé; hlavně ale autor popisuje historii stavu objektu od počátku do současnosti. V mnoha případech jsou ještě k heslu připojeny katastrální mapy i plány sídel a zejména zobrazení objektů - kresbami i fotografiemi (včetně současného stavu). Doplněno obsáhlou bibliografií. Kniha navazuje na předchozí autorovo dílo Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech po roce 1945.

VALENČÍK, Michal. Ohrožené památky: (kostely, kaple a kapličky v České republice). Vyd. 1. Praha: Baset, 2006. 293 s. ISBN 80-7340-082-0.

* kniha se zabývá v převážné míře památkami, které se dostaly do současného neutěšeného stavu v období po roce 1948, není zmíněn jejich osud po roce 1945

KRČMÁŘ, Luděk, PROCHÁZKA, Zdeněk a SOUKUP, Jan. Zničené kostely = Vernichtete Kirchen. 2., upr. vyd. (česko-německé). V Domažlicích: Nakladatelství Českého lesa, 2005. 207 s. Průvodce historií západních Čech; č. 14. ISBN 80-86125-57-2.

Radová, Jarmila, ed. Seznam nejohroženějších a nevyužívaných nemovitých památek v České republice. Praha: Národní památkový ústav, Ústřední pracoviště, 2005. 263 s. Odborné a metodické publikace; sv. 30. ISBN 80-86234-70-3.

- pouze seznam

Zajímavá pro Vás mohla být publikace "Národní kulturní komise" a následující články, byť se zpravidla vztahují ke konkrétnímu objektu:

UHLÍKOVÁ, Kristina. Národní kulturní komise 1947-1951. 1. vyd. Praha: Artefactum, 2004. 254 s., [12] s. obr. příl. Fontes historiae artium; 11. ISBN 80-903230-8-1. obsah: https://www.obalkyknih.cz/file/toc/91472/pdf

NACHTMANNOVÁ, Alena. Znárodnění Nového Stránova a jeho další osudy během období komunismu. Zprávy památkové péče Roč. 77, č. 6 (2017), s. 681-687.

... Po znárodnění byl zámek využíván jako dětský domov (v předzámčí bylo JZD), čemuž odpovídaly i veškeré necitlivé úpravy (záchody a umývárny byly vestavěny i do chodeb a hlavních reprezentačních prostor aj.). O péči státu svědčí i skutečnost, že ze sedmi set kusů zámeckého mobiliáře jich bylo později původním majitelům navráceno pouhých čtyřicet...

https://www.zamekstranov.cz/index.php?p=historie

MEZEROVÁ, Ľubica. Činnost Národní kulturní komise a osudy zámků Moravskoslezského kraje po roce 1945. In: Sborník bruntálského muzea / Bruntál : Muzeum v Bruntále (2015), s. 60-72.

RAZÍM, Vladislav. Zničené kostely severních Čech 1945-1989 aneb memento a dlouhé stíny minulosti. Památky středních Čech. Časopis Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze. Roč. 26, č. 1 (2012), s. 50-59

VĚTROVSKÁ, Barbora. Zničené kostely severních Čech 1945-1989. Barbora Větrovská. In: Ústecký sborník historický = Aussiger historische Zeitschrift / Ústí nad Labem : Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem č. 1-2 (2012), s. 147-148. [Výstava, březen - listopad 2012]

UHLÍKOVÁ, Kristina. Ochrana sakrálních památek v českých zemích v letech 1945-1958. In: Zprávy památkové péče. Časopis státní památkové péče. Praha : Národní památkový ústav Roč. 65, č. 4 (2005), s. 335-343.

BADUROVÁ, Pavlína - PAVELKOVÁ, Ilona. Osudy zámeckých objektů a jejich mobiliáře po roce 1945 na území Těšínského Slezska - nástin problematiky. In: Cieszyńskie studia muzealne = : Těšínský muzejní sborník. Dům, palác a zámek v hmotné kultuře Slezska = Dom, pałac i zamek w kulturze materialnej Śląska / Český Těšín : Muzeum Těšínska Sv. 6, (2018), s. 287-300.

HANSOVÁ, Jarmila - ZUZÁKOVÁ, Eva. Barokní knihovní skříně z kláštera Lnáře po "akci K". In: Památky jižních Čech / České Budějovice : Národní památkový ústav Sv. 6, (2015), s. 76-91.

HORA, Přemysl Viktor. Pro záchranu. In: Rodným krajem. Vlastivědný sborník kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků. Červený Kostelec : Vlastivědný spolek při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci č. 23, (2001,) s. 49-51. [Ratibořice, Babiččino údolí]

OURODA, Vlastislav. Velké potíže "Malé Hluboké": k historii devastace zámku Český Rudolec. In: Památky jižních Čech / České Budějovice : Národní památkový ústav Sv. 5, (2014), s. 28-37.

... v 50. letech byly v zámku zřízeny byty a kanceláře, v roce 1970 byl zámek v téměř havarijním stavu

GAŽI, Martin. Boletický kostel sv. Mikuláše pod vojenskou správou: příspěvek k poznání památkové (ne)péče o militarizovanou krajinu druhé poloviny 20. století. In: Památky jižních Čech / České Budějovice : Národní památkový ústav Sv. 7, (2016), s. 23-45.

- součástí článku jsou i fotografie devastovaného kostela

ŠABATOVÁ, Lenka. O jedné (ne)příkladné devastaci aneb konec jednoho zámku. České památky. Časopis pro přátele památek a historie. 10, č. 1, (1999,) s. 9-10

- součástí článku jsou i fotografie

CHUDÁREK, Zdeněk. Benediktinský klášter v Břevnově - devastace a obnova. Zprávy památkové péče. 53, č. 5, (1993,) s. 192-202

HENEK, Ladislav. Barbaři v klášteře. Reportér : časopis Svazu československých novinářů. 6, č. 6, (1991,) s. 10-12

- klášter Rajhrad

KLÍMA, David. Zámek Čečovice - krátce k ohrožené památce. České památky. Časopis pro přátele památek a historie. 10, č. 1, (1999,) s. 12-15

HÁJEK, Pavel. Jde pevně kupředu naše zem: krajina českých zemí v období socialismu 1948-1989. Vyd. 1. Praha: Malá Skála, 2008. 161 s. ISBN 978-80-86776-07-1.

- kapitola Účelové využívání kulturně či historicky cenných staveb

KREJČOVÁ, Jana. Libavsko v letech 1945-1960 s přihlédnutím k osudu církevního majetku. Poodří. Časopis obyvatel horní Odry 3, (2007.) s. 1-54 Plný text: http://www.casopispoodri.cz/starsicisla/pdf/POODRI%203-2007.pdf

VYŠOHLÍD, Zdeněk, PROCHÁZKA, Zdeněk a Fakulta humanitních studií. Čím ožívá krajina =: Was die Landschaft mit Leben erfüllt : osudy 129 kostelů na Domažlicku a Tachovsku 1990-2002. Domažlice: Nakladatelství Českého lesa, 2003. ISBN 80-86125-34-3.

FOLTÝN, D. Monastická architektura v českých zemích a proměny jejího využití v průběhu staletí. Zprávy památkové péče, 2009, č. 2, s. 95-99.

CHUDÁREK, Zdeněk. Poznání a ochrana monastických památek u nás.  Zprávy památkové péče, 2009, č. 2, s. 100-104.

Aktuální fotografie řady poničených zámků najdete i na https://www.mizejicipamatky.cz/index.php/stopy-v-prachu/zamky-a-tvrze/stopy-prachu/zamky. U zámků zpravidla bývá i popis jejich užívání po roce 1945 (a často to jsou právě různá JZD, která je měla ve správě). K dispozici bývá fotogalerie, i když jde o soudobé fotografie. Můžete se ještě zkusit obrátit na Knihovnu Generálního ředitelství NPÚ (https://www.npu.cz/cs/generalni-reditelstvi-npu/sluzby/knihovna), zda by Vám kolegové nedoporučili další zdroje.

Použité zdroje

* KŘÍŽ, Milan. Rekonstrukce a ochrana památek II: Určeno pro posl. fak. architektury. Brno: VUT, 1989. s. 145. ISBN 80-214-0024-2. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:cb59a5f0-e84e-11e3-97c9-001018b5eb5c

* JANOVSKÝ, Igor, KLEINOVÁ, Jana a STŘÍTESKÝ, Hynek. Věda a technika v Československu v letech 1945-1960. Praha: Národní technické muzeum, 2010. s. 103-104. ISBN 978-80-7037-197-8. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:c7839ce0-59ee-11e8-b415-5ef3fc9bb22f