Komunikace s rodiči a dětmi v před školním zařízení

Text dotazu

Dobrý den,potřebuji sehnat odbornou literaturu o komunikaci a následné spolupráci v předškolním zařízení.Jedná se o komunikaci mezi učiteli a rodiči,když dítě začíná navštěvovat předškolní zařízení.Jaké tam vznikají konflikty a jak se následně řeší.Jedná se o děti ve věku 3-5 let.Jak komunikovat hlavně v dnešní době s rodiči.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k uvedenému tématu se nám bohužel v dostupných zdrojích podařilo najít jen nepatrné množství publikací (většinou se přitom jedná spíše o kapitoly v obecněji zaměřených knihách). Mezi tituly ve fondu Národní knihovny jsme našli následující:

KOŤÁTKOVÁ, Soňa. Dítě a mateřská škola: co by měli rodiče znát, učitelé respektovat a rozvíjet. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2014. 256 s. Pedagogika. ISBN 978-80-247-4435-3.

KREJČOVÁ, Věra, KARGEROVÁ, Jana a SYSLOVÁ, Zora. Individualizace v mateřské škole. Vydání první. Praha: Portál, 2015. 182 stran. ISBN 978-80-262-0812-9.

HILDEBRAND, Verna. Introduction to early childhood education. 4th ed. New York: Macmillan Publishing Company, ©1986. xiv, 585 s. ISBN 0-02-354520-8.

HORKÁ, Hana a SYSLOVÁ, Zora. Studie k předškolní pedagogice. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2011. 121 s. ISBN 978-80-210-5467-7.

SYSLOVÁ, Zora a kol. Jak úspěšně řídit mateřskou školu. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2012. 340 s. Řízení školy. ISBN 978-80-7357-976-0.

DEISSLER, Hans Herbert. Každodenní problémy v mateřské škole: pomoc pro učitelky a rodiče. Překlad Zdeněk Jančařík. 1. vyd. Praha: Portál, 1994. 108 s. Výchova dětí od 3 do 8 let. ISBN 80-7178-010-3.

JEŘÁBKOVÁ, Blanka. Mateřská škola jako životní prostor I. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1993. 231 s. ISBN 80-210-0830-X.

Všechny tyto knihy by měly být dostupné k prezenčnímu zapůjčení v naši knihovně.

Doporučovali bychom Vaší pozornosti i následující časopis:

International journal of early years education [online]. Abingdon, U.K.: Carfax Pub., 1993- [cit. 2015-08-26]. ISSN 0966-9760 (jedná se o elektronický zdroj, s nímž můžete pracovat na počítačích Národní knihovny).

Početné (především cizojazyčné) odborné publikace najdete jistě rovněž v licencované databázi Ebsco, kde můžete vyhledávat taktéž pomocí klíčových slov. S databázi Ebsco můžete pracovat na počítačích v Národní knihovně, případně po přihlášení na stránkách http://han.nkp.cz i prostřednictvím vzdáleného přístupu (přihlašovací údaje jsou stejné, jako v případě objednávání z elektronického katalogu NK).

S Vašim dotazem se můžete zkusit obrátit i na úžeji odborně zaměřenou Pedagogickou knihovnu J. A. Komenského (http://www.npmk.cz/knihovna) anebo na Ústřední knihovnu Pedagogické fakulty UK (http://pedf.cuni.cz/index.php?menu=148).