kompetence nelékařských zdravotnických pracovníků

Text dotazu

dobry den, potreboval bych poradit na tema historie kompetenci nelekarskeho zdravotnickeho personalu. Historii v tom smyslu, kdy vubec doslo ke vzniku kompetenci a rozdeleni. dekuji za odpoved

Odpověď

Kompetence – úroveň výkonu, při níž se projevuje efektivní aplikace znalostí, dovedností a úsudku. (ICN, 1997).

Strukturu kompetencí pro všeobecnou sestru vypracovanou Mezinárodní radou sester (ICN) najdete na straně 30-36 v publikaci:

ALEXANDER, Margaret F. a Phyllis J. RUNCIMAN. Struktura kompetencí všeobecné sestry podle ICN: zpráva o postupu přípravy ICN struktury kompetencí a konzultací. 1. vyd.  Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2003. 57 s. ISBN: 80-7013-392-9.

Kompetence sestry se dělí:

  • profesionální, etická a zákonná praxe

  • poskytování a mangement péče

  • profesionální rozvoj

 V ČSR došlo v roce 1967 k rozdělení kompetencí sester vydáním směrnice č. 33 -  Rozsah oprávnění a náplň činnosti středních a nižších zdravotnických pracovníků. (Věstník MZ, částka 14, s. 117 – 120).Tato směrnice byla v roce 1972 nahrazena směrnicí č. 27 - Náplň činnosti středních, nižších a pomocných zdravotnických pracovníků (Věstník MZ ČSR, částka 10, s. 105 – 112). Po založení Institutu pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků v Brně v roce 1960 vznikalo specializační vzdělávání sester zaměřené na různé obory ošetřovatelství.  V roce 1986 bylo upraveno směrnicí č. 10/1986 - o náplni činnosti středních, nižších a pomocných zdravotnických pracovníků ( Věstník MZ ČSR, č. 8 – 12, s. 90-105). Po vstupu ČR do Evropské unie -  vydán nový zákon č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních),  definuje jednotlivá  povolání, (v roce 2011 novelizován zákonem č. 105/2011 Sb. tzv. malá novela) a na něj navazuje vyhláška č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Momentálně jsou kompetence sester stanoveny ve vyhlášce č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.  Pokud chce sestra pracovat samostatně, musí mít ještě osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu - vyhláška č. 423/2004 Sb., kterou se stanoví kreditní systém pro vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez přímého vedení nebo odborného dohledu zdravotnických pracovníků - ve znění pozdějších předpisů.

V současné době se stále připravuje tzv. velká novela zákona č. 96/2004 Sb., která by měla navýšit kompetence zdravotnických pracovníků.

ICN kompetence (2003) – The ICN Competencies a ICN Etický kodex (2006) – The ICN Code of Ethics - slouží jako standard pro zdravotní sestry po celém světě. Mezinárodní etický kodex pro sestry byl poprvé přijat Mezinárodní radou sester (ICN)
v roce 1953.  Byl několikrát aktualizován – např. v roce 2012
http://www.icn.ch/images/stories/documents/about/icncode_english.pdf

Legislativa on- line:

Sbírky zákonů ČR - http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/

Věstník MZ ČR - http://www.mzcr.cz/Legislativa/obsah/vestnik-mz_1768_11.html

Použité zdroje

SEHNALOVÁ, Jana. Akceptování kompetencí sester v praxi. Zdravotnictví a medicína, 2015, roč. 2015, č. 1 (Sestra), s. 28-29. ISSN: 2336-2987.
ALEXANDER, Margaret F. a Phyllis J. RUNCIMAN. Struktura kompetencí všeobecné sestry podle ICN: zpráva o postupu přípravy ICN struktury kompetencí a konzultací. 1. vyd. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2003. 57 s. ISBN: 80-7013-392-9.
PROŠKOVÁ, Eva. Kompetence nelékařských zdravotnických pracovníků. Florence, 2010, roč. 6, č. 10, s. 3-4. ISSN: 1801-464X.
 International Council of Nurses (ICN) - http://www.icn.ch