Kompas

Text dotazu

Jestliže stojíme ne jižní polokouli, ukazuje nám kokos stále na sever? Jestli ano, proč ne na jih, když je jižní pól blíže?

Odpověď

Dobrý den,

magnetická střelka kompasu ukazuje vždy na sever a řídí se podle magnetického pole Země. Střelku ovlivňuje také tzv. magnetická deklinace a magnetická inklinace.

Magnetická deklinace je úhel, jaký svírá sever zeměpisný s tím magnetickým (ten se liší na světě podle umístění, jelikož právě severní magnetický pól se stále pohybuje pod zemí).

Magnetická inklinace souvisí s úhlem, v jakém protínají magnetické siločáry vodorovnou rovinu. V různých oblastech je inklinace různá. Inklinace má vliv na vyvážení střelky kompasu. Např. pro jižní polokouli je střelka vyvážena jinak, než pro severní polokouli. Pokud bude použit kompas pro severní polokouli na jižní polokouli, je celkem velká šance, že bude ukazovat špatně. Dnes již ale existují kompasy s globálně vyváženou střelkou.

Použité zdroje

https://www.turistika.cz/rady/jak-funguje-kompas/detail

http://bushcraft.cz/[…]/

http://fyzmatik.pise.cz/538[…]gnetickych-polech-zeme.html

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

Hradec Králové

Knihovna

Knihovna města Hradce Králové

Datum zadání dotazu

09.01.2018 06:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu