Komparativní analýza

Text dotazu

Dobrý den, nikde nemohu sehnat informace o tom, co přesně je a jak se provádí komparativní analýza. Už jsem prošel spoustu knih i internet, ale nikde jsem nenalezl uspokojivou odpověď, na to jak je tento přístup teoreticky ukotven a v jakých krocích ho aplikovat. Jedná se mi o užití této metody k porovnání reklamy na celostátní, regionální a lokální úrovni. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

definice teorie komparativní analýzy asi neexistuje. Stejný dotaz jsme již před časem dostali, odpověď je v archivu Ptejte se knihovny, viz  http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/komparativni-analyza .
Podobnou problematikou, jako sledujete Vy, se zabývá bakalářská práce, odkaz viz http://is.muni.cz/th/333076/fss_b/Bakalarska_Praca_konecna_verzia.pdf.

Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984.  jako jedno heslo uvádí analýzu z několika úhlů, ale hledisko komparativní tam není.

Porovnávání a srovnávání nabízí i metoda benchmarkingu, která v podstatě pracuje se srovnávací analýzou.

Pod pojmem komparativní analýza jsme našli na webu  Portál veřejných strategií určité vodítko (rozbor činnosti), které by Vám mohlo pomoci http://www.verejne-strategie.cz/komparativni-analyza.html:
"Komparativní analýza přípravy veřejných strategií v zahraničí a v České republice... "

Akademický slovník cizích slov. Praha: Academia, 1998. popisuje samostatně hesla analýza (rozbor, zejména jako všeobecná metoda zkoumání jednotlivých složek a vlastností nějakého předmětu, jevu, činnosti; myšlenkové nebo faktické rozkládání jednoho na mnohé, celku na části, děje na akty...) a  komparastika (vědecká metoda srovnávací, uplatňovaná zvláště v lingvistice a v literární historii, zabývající se srovnáváním děl, škol, směrů, vzájemných vztahů a souvislostí...).