Komiks

Text dotazu

Kdo vymyslel komiks?

Odpověď

Dobry den,

dila, ktera odpovidaji dnesnimu chapani komiksu se daji najit jiz v umeni starovekeho Egypta (nastenne malby pochazejici z 2. tisicileti pr. n. l.
zaznamenavajici pasem obrazku a textu probehle deje), kresby podobneho typu jsou znamy i z prekolumbijske Ameriky.
Ve stredoveke Evrope jsou znamy obrazove pribehy bez doprovodneho textu (napr. tzv. tapiserie z Bayeux predstavujici postupne pribeh invaze Normanu v Brytanii v r. 1066).
Masove rozsireni kreslenych serialu umoznil vynalez knihtisku (kreslene Utrpeni svateho Erasma z r . 1460, serie obrazu Williama Hogartha z pocatku 18. stoleti).

Za iniciatora komiksu jako moderniho zanru je povazovan Wilhelm Busch - autor m. jin. velmi prosluleho obrazkoveho serialu o dvou ulicnicich Max a Moritz (1865).
Za autora prvniho komiksu v dnesnim slova smyslu je vsak povazovan American Richard Outcault, ktery zacal publikovat v casopise New York World svuj strip The Yellow Kid (1896). Datum 16. 2. 1896 se take pocita jako "den zrozeni komiksu".

Zdroje:

Cenkova, J. a kol.: Vyvoj literatury pro deti a mladez a jeji zanrove struktury : adaptace mytu, pohadek a povesti, autorska pohadka, poezie, proza a komiks pro deti a mladez. Praha: Portal, 2006

http://cs.wikipedia.org/wiki/Komiks