Komenský

Text dotazu

Dobrý den, moc děkujeme za všechny informace, kopii článku jsme objednali. Čtenář píše knihu o historii kuželek a má ještě jeden dotaz: potřeboval by vědět, kdy POPRVÉ vyšly knihy, kde se o kuželkách zmiňuje: to jest Orbis pictus a dílko Praecepta morum ( nevím, zda bylo vždy součástí jiné knihy - od vás už víme, že je v knize De studii pansophici impedimentis).

Odpověď

Dobrý den, spis Orbis pictus, celým názvem Orbis sensualium pictus, vyšel poprvé celý a pod tímto názvem v r. 1658 v Norimberku. Předcházel mu spis Vestibuli et januae linguarum lucidarium (což byla ranější verze), ta vyšla poprvé v r. 1653 v maďarském Sáros-Pataku. V r. 1657 pak vyšla část Orbis sensualium pictus v Amsterdamu (jako součást Komenského Opera didactica omnia).

Spis Praecepta Morum byl poprvé vydán v roce 1653.

Pokud by vás zajímaly podrobnější informace o těchto spisech, bylo by již lepší se obrátit na specializované komeniologické instituce:
http://www.muzeum.uh.brod.cz/ - Muzeum JAK v Uherském Brodě,
http://www.flu.cas.cz/Com/com_main.htm - Filosofický ústav, skupina Komeniologie.