Komárkova cihelna - Svobodné Dvory

Text dotazu

Prosím Vás o některé zajímavosti z dějin Svobodných Dvorů. Zajímá mě historie vzniku cihelen. Všechno i podrobnosti o Komárkově cihelně protože se v ní také vyučovalo a v květnu 1945 na jejím komíně plál prapor vítězů. Zřejmě ho nevyvěsil majitel. Zajímají mě změny majitelů a kdo ji kdy nechal zbořit.
  Mám Michaličkovu : Kroniku dělnické obce Svobodné Dvory. Některé v ní uvedené "Použité tituly" jsou asi napsány nepřesně, proto je nemohu dohledal v knihovnách.

Odpověď

Zmínky o Komárkově cihelně najdete v knize SRDÍNKO, Otakar. Svobodné Dvory. Historicko-národopisný obrázek. Praha 1897. Na straně 33 se píše, že se nějaký čas vyučovalo u Komárků (cihelna), na straně 44 je pak dobová fotografie Komárkovy cihelny.
Další zmínku najdete v knize DOMEČKA, Ludvík - SÁL, F. L. Královéhradecko. Místopis soudního okresu královéhradeckého. Hradec Králové 1928. Na straně 38 "V cihelnách ve Svobodných dvorech Morávkově, Komárkově a Společné vykopávány byly kosti diluviálních zvířat mamutů, nosorožců, sobů, turů a koní."
To je bohužel vše, co se mi podařilo najít. Více informací je o Morávkově cihelně, která kdysi patřila městu Hradec Králové (stejné knihy + článek "Cihelna městské obce královéhradecké ve Svobodných Dvorech" v Ratiboru č. 3 a 6 z roku 1907). Pokud by Vás zajímaly také ostatní cihelny ve Svobodných Dvorech, zmíněné knihy jsou k dispozici k prezenčnímu studiu v našem Informačním středisku.
Informace o Komárkově cihelně by také mohly být v obecních kronikách Svobodných Dvorů. Státní okresní archiv v Hradci Králové je zdigitalizoval a naleznete je na této adrese https://stare.vychodoceskearchivy.cz/hradeckralove/4270-2/hradec-kralove/svobodne-dvory/  stačí jen rozkliknout záložku "pamětní knihy obcí" a pak rozkliknout Svobodné Dvory. (prohlížení bohužel nefunguje v každém typu internetového prohlížeče, zaručeně funguje v Internet Explorer 8)