Kolik vlasů vypadne člověku za život?

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat kolik vlasů vypadne člověku za život? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz, který se týká množství vlasů, jsme zodpovídali minulý týden, viz archiv PSK http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/pocet-vlasu.

Je tam uvedeno, kolik v průměru vlasů „ztratí“ člověk za den. Je to ale přibližné, není možné odhadnout přesnější údaj. Velmi individuální je totiž jak padání vlasů (někomu padají víc, vliv má prostředí, kde člověk žije, jestli kouří, není-li nějak delší dobu nemocný, jaké bere léky apod.) u různých lidí, tak věk lidí a taky dispozice, někdo má hustší vlasy už od narození, může být i dědičné apod.

Váš dotaz lze zodpovědět přibližně takto: průměrný věk ženy / muže x počet dní v roce x 80 – 100 vlasů denně. Např. 75 let x 365 x 100 = 2 737 500 vlasů.

(Průměrný věk člověka statistiky nyní uvádí takto: u mužů 74,4 roků, u žen 80,2 roků; do výpočtu jsem uvedla 75 let, aby se to lépe počítalo; v průběhu let jsou též přestupné roky, tzn. nemají 365, ale 366 dní a denní úbytek vlasů někde uvádějí 80, jinde 100).

„Nejsilnější jsou vlasy na temeni, potom na spáncích, nejtenčí jsou vlasy v týlu. U žen jsou vlasy zpravidla silnější než u mužů. Zhruba platí, že čím jsou vlasy tenčí, tím jsou hustší. Na temeni je průměrně 180 až 320 vlasů na 1 cm2. Průměrný počet vlasů na hlavě je odhadován na 80 000, někteří autoři uvádějí 120 až 140 000.“

BOROVANSKÝ, Ladislav. Soustavná anatomie člověka: celostátní vysokoškolská učebnice. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1960. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:f481c780-1f1f-11e3-bd38-5ef3fc9ae867