Kolik muzeí nabízí vzdělávací programy pro školy

Text dotazu

Dobrý den,

při psaní seminární práce na téma pedagogická činnost v paměťových institucí jsem narazila na jednu věc, kterou nevím kde zjistit. Chtěla bych se zeptat, zda byste mě nemohli nasměrovat, případně by mě zajímalo, zda je to vůbec možné zjistit - a sice, dozvědět se, kolik muzeí nabízí vzdělávací programy pro školy (např. vytvořené na základě RVP), nebo jak často je takový druh spolupráce obvyklý (škola - muzeum).

Předem děkuji za odpověď, přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz se týká oboru muzeopedagogika.

Muzeopedagogika je věda zkoumající všechny aspekty využívání muzeí a v nich uchovávaných sbírek pro výchovně-vzdělávací činnost, např. didaktické a metodické problémy, vytváření specializovaných expozic (dětská muzea, muzea pro mládež), přípravy zvláštních prohlídek pro školy, vyučovacích hodin a "dílen" probíhajících v muzeu aj.

Hlavním centrem odobru je v České republice Metodické centrum muzejní pedagogiky při Moravském zemské muzeu v Brně. Studium magisterského oboru muzeopedagogiky, konference a výzkumy probíhají na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Konference pořádá také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vzdělávací programy pro školy jsou v českých muzeích a galeriích stále častější praxí a dá se zjednodušeně říci, že všechna významná muzea již takové programy zavedla.

Konzultovali jsme tuto otázku s koordinátorkou vzdělávacích programů pro historickou sekci Národního muzea. Podle jejího mínění žádná celková databáze neexistuje, domnívá se, že to nelze zjistit na 100%.

Všechna velká pražská muzea jako Národní, Technické, Zemědělské i jiné mají celou řadu vzdělávacích programů.

Od loňského roku zavedlo Ministerstvo školství tzv. pokusné ověřování, což je projekt při kterém financuje školám cesty do muzeí a tím ověřuje muzejní vzdělávací programy. Možná byste získala nějaký přehled od koordinátorky projektu, v odkazu posíláme kontakt: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/pokusne-overovani-vzdelavaci-programy-pametovych-instituci

Informace potřebné pro Vaši práci můžete také čerpat z bakalářské práce Muzejní pedagogika v praxi od Bc. Renaty Prejdové.

https://theses.cz/id/y8vpig/?furl=%2Fid%2Fy8vpig%2F;lang=en

Užitečný by mohl být také portál muzeoedu.cz - centrální portál edukačních aktivit muzeí a galerií, ovšem na jeho stránkách nejsou registrována všechna muzea a galerie:

http://www.muzeoedu.cz/

Doporučujeme se také obrátit na Asociaci muzeí a galerií ČR (Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku), která má přehled o všech muzeích a podobných institucí (včetně těch malých). Minimálně získáte seznam, podle kterého můžete vyhledávat stránky jednotlivých institucí.

https://www.cz-museums.cz/web/amg/titulni

Zajímavé jsou například stránky metodického centra muzejní pedagogiky http://www.mcmp.cz/

Metodické listy Centra muzejní pedagogiky: http://emuzeum.cz/muzeologie-a-metodika/teoreticke-texty/muzejni-pedagogika

Článek o muzejní pedagogice: http://vademecum.fpf.slu.cz/?p=50

Pomoci by Vám mohlo i Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A.Komenského https://katalog.npmk.cz/authorities/223045?locale=cs

Doporučená literatura:

JIROUTOVÁ, Jana. Muzejní a galerijní pedagogika pohledem zahraničních odborníků [CD-ROM]. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. Skripta. ISBN 978-80-244-4195-5.

JAGOŠOVÁ, Lucie, JŮVA, Vladimír a MRÁZOVÁ, Lenka. Muzejní pedagogika: metodologické a didaktické aspekty muzejní edukace. 1. vyd. Brno: Paido, 2010. 298 s. Kultura a edukace; sv. 1. ISBN 978-80-7315-207-9.

HORÁČEK, Martin, ed., MYSLIVEČKOVÁ, Hana, ed. a ŠOBÁŇOVÁ, Petra, ed. Muzejní pedagogika dnes: sborník příspěvků z mezinárodní konference pořádané katedrou výtvarné výchovy PdF UP v Olomouci 6.5.2008. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 309 s. Sborník. ISBN 978-80-244-1993-0.

SEITLOVÁ, Pavla, ed. a TLACHOVÁ, Kateřina, ed. Děti, mládež, -a muzea?: sborník příspěvků ze stejnojmenné konference, uspořádané v Moravském zemském muzeu ve dnech 12. a 13. ledna 1995. Brno: Moravské zemské muzeum, 1995. 136 s., [4] s. il. Vědecká zasedání Moravského zemského muzea; sv. 5. ISBN 80-7028-074-3.

ŠOBÁŇOVÁ, Petra. Edukační potenciál muzea. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2012. 394 s. Monografie. ISBN 978-80-244-3034-8.

ŠOBÁŇOVÁ, Petra. Expozice jako místo pro vzdělávání: metodika k tvorbě expozic zohledňujících vzdělávací potřeby návštěvníků. Brno: Moravské zemské muzeum, Metodické centrum muzejní pedagogiky, 2017. 52 stran. ISBN 978-80-7028-494-0.

Galerijní a muzejní edukace ...: vzdělávací programy Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Galerie Rudolfinum v ... V Praze: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, [2012]- .

TOMEŠKOVÁ, Kateřina, ed. a kol. Jak pracuje tým: prezentační a edukační aktivity muzeí jako důvod spolupráce napříč muzejními profesemi: sborník z Kolokvia Přerov 2016. V Brně: Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, 2016. 79 stran. ISBN 978-80-7028-474-2.

Muzea a veřejnost - aktuální otázky: muzejní edukace, bezbariérová přístupnost: 200 let muzejnictví. [Praha]: Národní muzeum, [2016], C2016. 117 stran. ISBN 978-80-7036-515-1.

Muzeum a škola: sborník příspěvků z konference Muzeum a škola, aneb, Aby věci promluvily: 20. a 22. března 2013. Ve Zlíně: Muzeum jihovýchodní Moravy, 2013. 111 s. Acta musealia; supl. 2013/1. ISBN 978-80-87130-28-5.

ŠOBÁŇOVÁ, Petra a JOHNOVÁ ČAPKOVÁ, Michaela. Plánování edukačních aktivit v muzeu: od strategického plánu k přípravě edukačního programu. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. 117 stran. ISBN 978-80-244-4626-4.

ŠOBÁŇOVÁ, Petra a kol. Vzdělávací obsah v muzejní edukaci. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. 221 stran. ISBN 978-80-244-4625-7.