Kolik let je Saturninovi?

Text dotazu

Kolik let je Saturninovi?

Odpověď

Vážená paní (...),

odpověď na Vaši otázku není bohužel vůbec jednoduchá. Dle názoru a vzpomínek našeho předního Saturninologa není v knize nikde explicitně sdíleno kolik by mu mohlo býti let. Věk známe jen u hlavního hrdiny, kterému je let třicet a slečny Barbory, která se pohybuje okolo dvaceti, byť i tato čísla jsou v kontextu užití dost možná přibližná.

Můžeme spekulovat, že postava Saturnina, podobně jako třeba Haškova Švejka (která též nemá přímý popis, ani vizuální zobrazení v původním díle), je významně ovlivněna filmovou (a seriálovou) adaptací z roku 1994, kdy postavu Saturnina hraje Oldřich Vízner, v té době ve věku 46-47 let.
Za zmínku stojí snad ještě, že původní obálka knihy zobrazuje karikaturu Saturnina s velmi těžko určitelnými rysy, ale pravděpodobně jako muže středního věku.

Doufáme, že naše "Kancelář pro uvádění věku románových postav na pravou míru", Vám v této věci byla alespoň trochu nápomocná.

Použité zdroje

Saturnin, Zdeněk Jirotka, 1942, ISBN: 978-80-7244-242-3