Kolik dní vydržel člověk nejdéle nespat?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, kolik dní vydržel člověk nejdéle nespat? Četla jsem několik článků, ale odpovědi se bohužel podstatně lišily. Někde je udáváno 18 dní, jinde 11. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nejčastěji citovaný rekord drží sedmnáctiletý americký student Randy Gardner, který v roce 1965 vydržel v bdělém stavu 11 dní a 25 minut. Ačkoli byl jeho rekord mnohokrát překonán, je Gardner nejcitovanějším držitelem rekordu z toho důvodu, že jeho případ byl rozsáhle dokumentován. Kontrola je nutná hlavně z toho důvodu, že v případě pokusů o rekord ve výdrži ve spánkové deprivaci často dochází k mikrospánku, který nemusí samotný uchazeč ani zaznamenat.

"Průměrní respondenti sledovaní ve vědeckých experimentech však vydrží bez spánku osm až deset dnů. Jde přitom o osoby, které nemají žádné závažné tělesné, neurologické či psychické problémy."

V článku prof. Jaroslava Petra z roku 2008 byl podle Guinnessovy knihy rekordů Gardnerův výkon překonán v roce 1981 během vytrvalostní soutěže v houpání na houpacím křesle. Vítězka Maureen Weston při ní vydržela nespat 449 hodin. "Australští vědci uvádějí bez bližších detailů nejdelší bdění 453 hodina 40 minut [téměř 19 dní]. Hranici 500 hodin měl prolomit student liverpoolské university Jonathan Daley výkonem 502 hodin a 6 minut" čili bezmála 21 dní.

Novější vydání Guinnessovy knihy rekordů však tyto extrémně dlouhé doby spánkové deprivace neuvádějí. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že tyto případy nejsou tak pečlivě potvrzené a sledované jako případ Randyho Gardnera.

Použité zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Randy_Gardner_(record_holder)

https://ona.idnes.cz/[…]/zdravi.aspx?c=A080811_112334_zdravi_bad

https://www.ulekare.cz/clan[…]zeptejte-se-rekordmana-6787

http://21stoleti.cz/2008/12/19/obejdeme-se-beze-spanku/

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.10.2017 14:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu