Kolik bylo celkem obětí německých koncentračních táborů za 2. světové války?

Text dotazu

Kolik bylo celkem obětí německých koncentračních táborů za 2. světové války? Židé i ostatní.

Odpověď

Dobrý den,
celkový počet obětí koncentračních táborů během 2. světové války není možné určit a autoři mnohých publikací se shodují, že přesné číslo ani nikdy nebudeme znát. Pokud navíc nahlédněte do několika publikací, i odborných, či na internetové stránky, velmi často se setkáte s odlišnými čísly v počtu několika řádů.
V knize "Zapomeňte, že jste byli lidmi..." se píše: "Když se o něco později přistoupilo k dodnes do podoby absolutní přesnosti neukončeného sčítání, došlo se - zahrneme-li i počty mrtvých ve vyhlazovacích táborech - ke zhruba šesti a půl milionům obětí."
Oxfordská encyklopedie 2. světové války uvádí pod heslem koncentrační tábory: "Počty vězněných a mrtvých v koncentračních táborech mohou být pouze přibližně odhadovány. Celkem bylo registrováno 1 600 000 vězňů a doloženo 450 000 mrtvých, ačkoli mimořádně vysoké číslo 600 000 je více pravděpodobné. Tato čísla však nezahrnují oběti tzv. konečného řešení v Auschwitz-Birkenau, Chelmo a Majdenek  a vyhlazovací tábory operace REINHARD."
Na stránkách amerického "Holocaust Memorial Museum" je uvedeno, že do května 1945 bylo Němci a jejich spolupracovníky zavražděno přes 6 000 000 lidí.
Jak tedy vidíte, žádný zdroj se neodváží uvést přesné číslo a zdroje se také rozcházejí. Lze dohledat také radikálnější názory o počtech zabitých, za jejich správnost však rozhodně neručíme, přesto je zde pro úplnost informací v přehledu zdrojů také uvádíme. 

Použité zdroje

* MOULIS, Miloslav a CÍLEK, Roman. Zapomeňte, že jste byli lidmi--: nacistické koncentrační tábory - symbol barbarství. 2. vyd. Praha: Epocha, 2012. 299 s., [48] s. obr. příl. ISBN 978-80-7425-150-4.
* FOOT, M. R. D., ed. a DEAR, Ian C. B., ed. The Oxford Companion to the Second World War. 1.Ed. Oxford: Oxford University Press, 1995.
* Holocaust Memorial Museum - http://www.ushmm.org/
* Brožura "Zemřelo skutečně 6 milionů? - http://www.vzdelavaci-insti[…]milionu-Richard_Harwood.pdf
* článek "Kolik lidí vlastně zemřelo v Osvětimi?" ukazuje různorodá čísla počtu obětí v Osvětimi
* koncentrační a vyhlazovací tábory - http://cs.wikipedia.org/[…]/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor, http://cs.wikipedia.org/wik[…]istick%C3%A9ho_N%C4%9Bmecka

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.03.2015 12:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu