kolek na hracích kartách

Text dotazu

Vyhláška ministra financí č. 223 ze dne 28. června 1940 stanovila novou úpravu kolkové známky na hrací karty; tato kolková známka byla používána pouze krátkou dobu a byla posléze v protektorátu Čechy a Morava nahrazena razítkem na kartách prováděným ve výrobním závodu. Původní kolkové známky / dle vyhl. 223/ v hodnotách 15K až 60K byly nahrazeny razítky s hodnotami 3K až 7,50K.Došlo tedy pravděpodobně ke změně daně. Prosím o specifikaci vyhlášek či předpisů na jejichž základě došlo k výše popsané změně případně o odkaz,kde lze tyto vyhlášky či předpisy dohledat. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
omlouváme se za opožděnou odpověď. Vámi požadované vyhlášky či předpisy jsme se snažili dohledat prostřednictvím databáze zákonů a vyhlášek (ASPI), která umožňuje kromě hledání dle čísla zákona i fulltextové vyhledávání.
K zákonu č. 223/1940 je v databázi uvedena pouze informace o jeho zrušení a nahrazení zákonem č. 50/1946 Sb. O dalších novelizacích či jiných zákonech, které by se k danému zákonu vztahovaly z hlediska změny daně či provedení kolkových známek, jsme v databázi ASPI nenalezli zmínku. Taktéž již zmíněné fulltextové vyhledávání nepřineslo kýžené výsledky.
Informace o změně daně z kolkových známek hracích karet neuvádí ani "Daňový věstník" z let 1940 - 1942. Přesto Vám jej doporučujeme k nahlédnutí. Je možné, že změna daně z kolkové známky mohla být součástí jiné daňové změny, takto podrobně jsme z časových důvodů "Daňový věstník" procházet nemohli.

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit také na Knihovnu VŠE (knihovna je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny: ptejteseknihovny@vse.cz) či na Knihovnu Právnické fakulty UK (http://knihovna.prf.cuni.cz/). Je možné, že tyto specializované knihovny budou disponovat více zdroji k dané problematice.