Knoflíky na povlečení u hlavy

Text dotazu

Babička mi jako malému říkala, že nemám spát s knoflíky na povlečení u hlavy, nebo se mi bude zdát o židech. Lze nějak dohledat původ této pověry a nějaké odůvodnění, spojitosti?

Odpověď

Dobrý den,

odpovídáme na Váš dotaz zaslaný službě Ptejte se knihovny.

Pověru tohoto typu jsme v příslušných publikacích a článcích věnovaných pověrám, lidovým zvyklostem či tradicím nenalezli. Snad by hledaná „výhružka“ mohla souviset s informací, již uvádí některé snáře: nepohodlí hlavy (které by třeba způsobila řada knoflíků od povlečení) může přinést zlé sny: „Dostane-li se naše hlava pod polštář, může nás „cosi“ škrtit, dusit.“ (Kludská, s. 5-6)

V cestě za kořeny a výkladem této pověry by snad bylo nejpřínosnější pátrání v rámci Vaší rodiny, případně v regionu, v němž babička žila – mohlo se jednat o lokálně užívané úsloví.

Použité zdroje

KLUDSKÁ, Dagmar. Velký snář. Praha: Brána, 2001, s. 5-6. ISBN 80-7243-132-3.