Knihy o meziválečné Praze

Text dotazu

Mohli byste mi prosím poradit nějaké publikace týkající se rozvoje Prahy v meziválečném období? Nejlépe se zaměřením na ekonomický a dopravní rozvoj. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

přeposíláme odkazy na literaturu, kterou doporučují kolegové z knihovny Historického kabinetu FF UK:

Pavel Bělina  a kol.: Dějiny Prahy. II., Od sloučení pražských měst v roce 1784 do současnosti, Praha ; Litomyšl : Paseka, 1998

Základní informace o Praze v meziválečném období též:

Václav Ledvinka, Jiří Pešek: Praha , Praha : NLN 2000

Zdeněk Kárník:  České země v éře první republiky (1918-1938). Díl 1, Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918-1929), Praha : Libri, 2000, s.284-297.

Josef Janáček: Malé dějiny Prahy, Praha : Panorama, 1983 (3. přeprac. vyd.)

Sborník DOCUMENTA PRAGENSIA  XIV, Mezi liberalismem a totalitou. Komunální politika ve středoevropských zemích 1848-1948,Praha : Scriptorium,1997,

obsahuje následující články týkající se ekonomických otázek:

Hlochová, Milada: Hospodářská politika města Prahy v 1. polovině 20. století, s. 119-126

Svatošová, Hana: Zahraniční půjčka hlavního města Prahy z roku 1922 aneb Jak okrást město, s. 127-151

Přímo k otázce dopravy viz např.:

Roman Vondra: Po kolejích a silnicích velké Prahy : systém městské hromadné dopravy na území hl. m. Prahy v letech 1918-1945, Praha : Historický ústav, 2011

Lubomír Havlíček: Vývoj návrhů na podpovrchovou dopravu v Praze v první polovině 20. století [rukopis]; ved. dipl. práce Ivan Jakubec, Praha, 2006 – DIPLOMOVÁ PRÁCE

Zajímavou obrazovou dokumentaci lze nalézt též  v knihách z edice Zmizelá Praha  (např. díly Tramvaje a tramvajové tratě, Nádraží a železniční tratě apod.)