Knihy k darování

Text dotazu

Dobrý den,
vyklízím knihovnu a mám cca 180 knih k darování z různých oborů (v případě zájmu zašlu seznam, když budu vědět komu). Nemám auto ani krabice, takže bych potřebovala, aby si v případě zájmu někdo pro knihy dojel a zabalil si je.
Měla by městská knihovna o něco takového zájem? Pokud ne, měli byste jiný nápad, jak se zbavit velkého množství knih, aniž bych je dala do kontejneru? Oslovila jsem antikvariáty, nemají zájem.

Díky za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte na mysli Městskou knihovnu v Praze, ta nabízí zájemcům v rámci projektu „Dejme knihám další šanci“ v každé ze svých poboček box na vkládání knih. Vložené knihy knihovna roztřídí na ty, které bude mít zájem zařadit do svého fondu, a na ty, které nabídne čtenářům dále, např. v rámci akcí Čtenáři čtenářům, Den pro výměnu knih nebo Kniha do vlaku.

Knihy vložené do boxu již není možné čtenáři vrátit a jsou knihovně nabídnuty zdarma, tedy bez nároku na odměnu.

Městská knihovna v Praze má největší zájem o novější publikace, zejména beletrii či doporučenou četbu. Boxy také zřejmě slouží spíše pro odkládání menšího množství knih, proto by bylo vhodné nejprve knihovnu kontaktovat a domluvit se na případném dalším postupu - https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/napiste-nam/.

V případě odborných publikací byste se však mohla obrátit spíše na některou knihovnu specializovanou na konkrétní obor nebo zkusit zaslat seznam nabízených publikací také Národní knihovně ČR, konkrétně Oddělení doplňování domácích dokumentů (https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/napiste-nam/).

Co se týče knih nabídnutých knihovnám, je třeba, aby byly v dobrém stavu, nebyly poničené (polité, mastné, plesnivé, potrhané apod.). Obáváme se také, že nebude v možnostech knihoven, aby si jejich pracovníci knihy sami zabalili a odvezli. Čtenáři knihy do knihoven dopravují sami.

Pokud však máte s dopravou knih problém, mohla byste vyzkoušet server Knihobot.cz (https://knihobot.cz/), kdy knihy nejprve nafotíte, pošlete Knihobotu a jeho pracovníci posoudí, zda by bylo možné knihy prodat. Pokud ano, Knihobot pro ně pošle na svoje náklady kurýra.

Knihy pak profesionálně nafotí, nacení a vystaví na svých stránkách. O zisk se pak podělíte. Více informací naleznete na adrese - https://knihobot.cz/jak-prodat-knihy.

Další možností by pak bylo nabídnout knihy na nějakém online bazaru nebo internetové aukci (např. Sbazar - https://www.sbazar.cz/31-knihy-literatura nebo Aukro - https://aukro.cz/knihy-a-casopisy), můžete je také inzerovat jako komplet, případně rozdělit podle oborů, abyste nemusela fotit každou knihu zvlášť.

V krajním případě můžete knihy také darovat na některém ze speciálních webů, např. Nevyhazuj to (https://www.nevyhazujto.cz/) nebo VšezaOdvoz (https://vsezaodvoz.cz/).    

Použité zdroje

* https://www.mlp.cz/[…]/

* https://www.velkeucho.cz/[…]/

Obor

Informace o knihovně

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.05.2021 09:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu