knihovny a povodně

Text dotazu

Píši práci na téma \"Povodeň 2002 ve Společné knihovně Ústavu jaderného výzkumu Řež a. s. a Ústavu jaderné fyziky AVČR\". Ráda bych poslala dotazník týkající se povodní knihovnám podobného typu jako a velikosti je knihovna v Řeži, ale nemohu nikde najít, které knihovny by tomuto požadavku odpovídaly. Knihovna v Řeži je specializovaná vědecká knihovna s fondem cca 60 000 knihovních jednotek.
Mohli byste mi prosím poradit, na které knihovny se obrátit?

Odpověď

Kolegové z referenčního centra NK mi předali Vaše dotazy. Obávám se, že má odpověď nebude vyčerpávající a konkrétní. Ale pokusím se Vás nasměrovat.
Úplný a vyčerpávající seznam knihoven postižených povodněmi patrně neexistuje. K dispozici máme a v el. časopise Ikaros vyšel seznam těch knihoven, s nimiž jsme byli i během oné živelné katastrofy v kontaktu a které navíc dostaly i nějakou tu finanční pomoc od MKČR. V příloze seznam, který jsem osobně posílala v inkriminované době do Ikara - tedy k 5.9. 2002. Z něj je patrno, že v přímém kontaktu jsme byli především s veřejnými (ve smyslu městské, obecní a dnešní krajské), s muzejními a VŠ knihovnami. Ovšem v Ikaru byla zveřejněna celá řada dalších článků viz http://www.ikaros.cz/trip_search
Samozřemě i s Knihovnou Akademie věd. http://bibis.lib.cas.cz/index.php?page=054 jsme čile spolupracovali. A tam bych vás právě odkázala, neboť v AV by vám mohli poradit, na kterou ústavní knihovnu se můžete obrátit. Nejen že zpracovávají statistiku ( za rok 2005 nám ještě poskytli zákl. údaje viz http://knihovnam.nkp.cz/sekceno.php3?page=05_St/Statistika2.htm ). Ano o velikosti knihovny v m2 se takto údaje nesbírají ( s výjimkou prostor pro uživatele ve veřejných knihovnách od roku 2005), ale zpracovatelé statistiky vždy mívají o "svých" knihovnách trochu přehled a představu o velikosti , zároveň budou mít daleko větší potuchu o potopených knihovnách hledaného typu a velikosti než ja. Já vím o Sociologickém ústavu, Filozofickém ústavu, o knihovnách VŠ, např. MATFYZ, PrF, muzeích ap.
Ale začala bych v bázi KKL (knihovna knihovnické literatuty NK ČR) http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=kkl při předmětovém hesle "povodně" dostanete minim 300 záznamů. Zfiltrujete-li to časově, dostanete řadu zdrojů, povětšinou článků, ale i několik statí ap. Velký význam bude mít ta rešerše proto, že si zjistíte řadu autorů, kteří by Vás mohli konkrétněji nasměrovat.