Knihovnictví v českých zemích v letech 1938 - 1945

Text dotazu

Dobrý den,
pro diplomovou práci sháním údaje o knihovnách a knihovnictví v českých zemích v letech 1938 - 1945. Existují o tomto tématu nějaké informace či prameny, nebo je většina spíše v archivech?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

nejdříve se Vám omlouváme za opožděnou odpověď.

Pro vyhledávání dokumentů (knihy, periodika, články) Vám doporučujeme využít především online katalogy dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F, zde především Databázi knihovnické literatury (KKL), dále např.  Souborný katalog ČR (báze SKC), online katalog Národní knihovny (NKC), Českou národní bibliografii (ČNB) a článkovou bázi Články v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL),KATIF - zde naleznete katalog Knihovnické literatury (r. cca 1890 do r. 1989) - novější tituly jsou již obsaženy v katalogu KKL.

Bohužel jsme nenašli knihu, která by se zabývala výhradně knihovnictvím za druhé světové války, ovšem existuje poměrně velké množství titulů o dějinách jednotlivých knihoven, zde byste si tedy mohla udělat představu o stavu českých knihoven v tomto období. Příkladem Vám uvádíme:

* Smejkal, Bohuslav, ed. Sto let české veřejné knihovny v Olomouci: 1889-1989. Olomouc: Okresní knihovna Olomouc, 1989. 94 s. ISBN 80-85061-00-7.

* Jihočeská vědecká knihovna a Cempírková, Květa, ed. et al. 120 let veřejné knihovny v Českých Budějovicích: 1885-2005. V Českých Budějovicích: Jihočeská vědecká knihovna, 2005. 66 s., [48] s. obr. příl. ISBN 80-86964-05-1.

* Fleissig, Karel. Sto let Knihovny města Plzně. Plzeň: Knihovna města Plzně, 1976. 56 s.

* Leitnerová, Irena. Historie veřejného knihovnictví na Karlovarsku: diplomová práce [rukopis]. 1990. 120 s.

Pozn.: Diplomová práce -- Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Tyto a další tituly dohledáte v Souborném katalogu ČR.

Přínosné by pro Vás mohly být dobové tituly a ohlasy, doporučujeme Vám především periodika:

* Časopis československých knihovníků. Praha: Spolek čsl. knihovníků, 1922-1938. ISSN 1802-6478.

* Časopis českých knihovníků. Praha: Ústřední spolek českých knihovníků, 1939-1944. ISSN 1802-6486.

Obě periodika jsou již naskenovaná a dostupná v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), s ohledem na autorská práva jsou noviny k plnému zobrazení dostupné pouze na vybraných počítačích v Národní knihovně ČR, mimo NK ČR je možné v titulech vyhledávat http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ShowAdvancedSearch.do?searchType=periodical.

Články v českých novinách v letech 1945-1990 je možné dohledat v klasických bibliografiích, obě jsou dostupné v Referenčním centru NK ČR, jedná se o následující bibliografie:

* Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952 (kartotéka), http://www.nkp.cz/sluzby/retrospektiva1945-1952

* Články v českých časopisech 1953 - 1990, tištěná bibliografie Obě obsahují kategorie "knihovnictví", informace na stránkách http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/refc

 Doporučujeme Vám dotaz konzultovat také s Knihovnou knihovnické literatury, buď osobně (sídlí v budově Národní knihovny ČR)  nebo prostřednictvím e-mailu kkl@nkp.cz (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).