knihovnické kurzy

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda, případně kde, a za jakých podmínek lze absolvovat knihovnický kurz. V naší knihovně mi říkali, že to dříve organizovala NK ČR. Mám VŠ humanitního zaměření a chtěla bych získat výhodu při žádosti o práci v knihovně.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

rekvalifikační knihovnické kurzy organizuje oddělení vzdělávání NK ČR. Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace.

Roční výuka v rozsahu 160 hodin se uskutečňuje formou studia při zaměstnání. Po dobu cca 33 týdnů, vždy 1x týdně 5 hodin, probíhají přednášky, semináře a praktická cvičení.

Během studia je ověřována úroveň dosažených znalostí a pracovních dovedností. Kurz je ukončen závěrečnou komisionální zkouškou ze tří stěžejních předmětů studia (Knihovnictví v širších souvislostech, Budování a organizace informačního fondu, Knihovnické a informační služby).

Absolventi získávají osvědčení rekvalifikačního charakteru, tj. doklad o odborné kvalifikaci pro činnost knihovník s platností pro Českou republiku.

Přihlášku a další informace naleznete na stránkách Knihovnického institutu pro odbornou veřejnost :

http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_Vzd/03_OV_Akce/04_OVrekv.htm

.