Knihovní systémy zdarma

Text dotazu

Dobrý den,
pracuji v neziskové organizaci v Brně, v rámci které zrovna zakládáme knihovnu. Ráda bych se tedy zeptala, jaké existují knihovní systémy hodící se na malé knihovny? Zajímají mě především ty úplně zdarma nebo s nízkým licenčním poplatkem.

Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
(...)

Odpověď

Dobrý den,

na začátku bude potřeba si říct k čemu bude váš knihovní systém sloužit. Je vašim cílem pouze evidovat knihy, které máte k dispozici? Chcete mít veřejný katalog, který svým uživatelům zpřístupníte? Plánujete vést evidenci čtenářů a půjčovat knihy? Chcete se evidovat pouze knihy nebo i jiné speciální dokumenty? Plánujete nějakou kooperaci s knihovnami, tzn. budete používat knihovní standardy pro zpracování vašich dokumentů? Kolik zhruba budete mít svazků? Budete mít profesionálního knihovníka? Máte k dispozici nějaké IT specialistu?

Existují open-source knihovní systémy, které si můžete volně stáhnout a nainstalovat ve své knihovně. Existuje jich více, pokud bych hledala mezi těmi, které jsou alespoň trochu rozšířené a zlokalizované do češtiny, tak se nabízí knihovní systém Evergreen a knihovní systém KOHA. Pro knihovnu menšího typu si myslím, že by byla vhodnější KOHA.  V případě, že máte k dispozici na svém pracoviště nějakého IT specialistu, myslím, že byste si mohli být schopni tento systém sami nainstalovat, rozjet a nemuseli byste tím pádem platit ani žádné licenční poplatky.

V případě, že takového specialistu nemáte, tak mám pocit, že existuje jedna nebo dvě firmy, které systému začínají v ČR dělat podporu, o jejich licenční politice bohužel nic nevím.

Pokud byste šli cestou komerční varianty nějakého knihovního systému (clavius, kpsys, cosmotron). Tak cena se obvykle odvíjí od velikosti knihovny (počtu svazků) a množství funkcí, které budete požadovat. Cena základní obvykle nebývá drastická, musíte ale počítat s tím, že v případě rozšiřování modulů a funkcí nebo v případě rozšiřování systému pro větší počet svazků cena systému neúměrně roste.

Jednoduchou alternativou knihovního systému pro malé organizace může být také např. webový portál www.librarything.com a jejich placený účet vhodný pro ogranizace, umožnující evidovat, vyhledávat a půjčovat ve fondu do velikosti 5000 svazků.

S pozdravem,
Petra Žabičková

MZK Brno