Knihovní systémy zdarma

Text dotazu

Dobrý den,
pracuji v neziskové organizaci v Brně, v rámci které zrovna zakládáme knihovnu. Ráda bych se tedy zeptala, jaké existují knihovní systémy hodící se na malé knihovny? Zajímají mě především ty úplně zdarma nebo s nízkým licenčním poplatkem.

Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
(...)

Odpověď

Dobrý den,

na začátku bude potřeba si říct k čemu bude váš knihovní systém sloužit. Je vašim cílem pouze evidovat knihy, které máte k dispozici? Chcete mít veřejný katalog, který svým uživatelům zpřístupníte? Plánujete vést evidenci čtenářů a půjčovat knihy? Chcete se evidovat pouze knihy nebo i jiné speciální dokumenty? Plánujete nějakou kooperaci s knihovnami, tzn. budete používat knihovní standardy pro zpracování vašich dokumentů? Kolik zhruba budete mít svazků? Budete mít profesionálního knihovníka? Máte k dispozici nějaké IT specialistu?

Existují open-source knihovní systémy, které si můžete volně stáhnout a nainstalovat ve své knihovně. Existuje jich více, pokud bych hledala mezi těmi, které jsou alespoň trochu rozšířené a zlokalizované do češtiny, tak se nabízí knihovní systém Evergreen a knihovní systém KOHA. Pro knihovnu menšího typu si myslím, že by byla vhodnější KOHA.  V případě, že máte k dispozici na svém pracoviště nějakého IT specialistu, myslím, že byste si mohli být schopni tento systém sami nainstalovat, rozjet a nemuseli byste tím pádem platit ani žádné licenční poplatky.

V případě, že takového specialistu nemáte, tak mám pocit, že existuje jedna nebo dvě firmy, které systému začínají v ČR dělat podporu, o jejich licenční politice bohužel nic nevím.

Pokud byste šli cestou komerční varianty nějakého knihovního systému (clavius, kpsys, cosmotron). Tak cena se obvykle odvíjí od velikosti knihovny (počtu svazků) a množství funkcí, které budete požadovat. Cena základní obvykle nebývá drastická, musíte ale počítat s tím, že v případě rozšiřování modulů a funkcí nebo v případě rozšiřování systému pro větší počet svazků cena systému neúměrně roste.

Jednoduchou alternativou knihovního systému pro malé organizace může být také např. webový portál www.librarything.com a jejich placený účet vhodný pro ogranizace, umožnující evidovat, vyhledávat a půjčovat ve fondu do velikosti 5000 svazků.

S pozdravem,
Petra Žabičková

MZK Brno

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

Brno-město

Knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně

Datum zadání dotazu

28.04.2015 11:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu