Knihovna zaměřená na anglickou literaturu a možnost MVS.

Text dotazu

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda-li v Čechách funguje nějaká knihovna (nebo institut), která půjčuje prostřednictvím MVS anglické dokumenty a knihy. Přímo, že by se na anglickou literraturu specializovala.
Nemyslím krajské knihovny, kde je výběr velký, ale mou čtenářku neuspokojuje.
Děkuji za odpověď.
Dana Zpěváková, knihovnice

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně dost velký fond literatury v angličtině (zejména starší) bude mít Národní knihovna ČR, protože v dobách, kdy nákup zahraniční literatury byl problematický, byla součástí NK Knihovna a studovna anglické literatury. V současné době již tato samostatná studovna neexistuje, ale předpokládám, že fond je stále součástí fondů Národní knihovny.

Samostatná  oborová Knihovna anglistiky a amerikanistiky existuje na Filozofické fakultě UK od konce 19. století, shromažďuje literaturu z anglicky mluvících zemí a má v současné době cca 60 000 knihovních jednotek. Literatura je zařazena do několika kategorií. Pro MVS lze využívat zejména literaturu z kategorie "k vypůjčení" a výpůjčky jsou na 1 měsíc. Další kategorie (např. "krátkodobá výpůjčka") lze vypůjčit pouze za některých konkrétních podmínek. Kategorie dokumentu "prezenční" a "přísně prezenční" se mimo fakultu nepůjčuje vůbec a lze ji studovat pouze ve studovně příslušné oborové knihovny.

Další informace najdete na webu oborové knihovny

http://www.ff.cuni.cz/knihovna/oborove-a-prirucni-knihovny/knihovna-anglistiky-a-amerikanistiky-ff-uk/knihovna-anglistiky-amerikanistiky-ff-uk/