Knihovna pro zrakově postižené

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, která instituce má rozsáhnejší a přístupnější fondy
pro zrakově postižené uživatele? Dozvěděla jsem, že mnou domnívaná Knihovna
a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana to není. Je možné, že totou institucí
je DIgitální knihovna Dokumentů SONS a nebo Portál knihoven pro zrakově
postižené studenty vysokých škol (i když tato instituce je pouze pro
studenty)? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

největší a ústřední knihovnou pro zrakově postižené je Macanova knihovna a tiskárna. Posláním KTN je zpřístupňovat nevidomým a těžce zrakově postiženým občanům informace i umělecké hodnoty, a to prostřednictvím Braillova slepeckého písma, zvukových záznamů, reliéfní grafiky a digitálních textů.

Tzn., že tato knihovna vydává knihy v podobě klasické, tj. zvukové a bodové a následně jsou vybrané tituly převáděny do podoby digitální.

Statisticky je v jejích fondech 12.769 knih a počet čtenářů za rok je 5.000.

Macanova knihovna slouží široké veřejnosti na rozdíl od knihovny digitální SONS, která sloužící užšímu okruhu uživatelů, ročně asi 500 čtenářů.

Statistické údaje jsou uvedeny na stránkách Digitální knihovny pro nevidomé,

viz níže uvedená internetová adresa :

http://www.sons.cz/docs/knihovna/

a

http://www.ktn.cz/contact.