Kniha o starovekom Řecku

Text dotazu

Kedysi cca pred 25 rokmi ma zaujala jedna kniha o starovekom Grecku, ktora vysla v cestine (aspon mam taky pocit, ze to bola cestina a nie slovencina) v 60. alebo 70.rokoch. Volala sa nieco ako Historie starovekeho Řecka alebo nieco s antickym Řeckom - nebola hruba, ale boli v nej velmi zaujimavo a putavo popisane grecke dejiny - citala som to este ako dieta a bola to moja oblubena kniha. Teraz ju chcem zohnat pre svoje deti, ale neviem sa k nej na internete dopatrat a neviem ani nazov, ani autora (mozno sa mi to marí, nebol to nejaky anticky grecky historik?) Neviete mi prosim poradit, co to mohla byt za kniha, prip. i kde by sa dala zohnat? Dakujem pekne.

Odpověď

Dobry den, knih o antickem Recku vyslo v cestine v prubehu let nekolik a je tezke najit tu, kterou hledate, podle Vaseho zadani. Doporucila bych Vam projit elektronicky katalog Narodni knihovny CR (NKC) www.nkp.cz , ktery je volne pristupny kazdemu s pripojenim na internet. Budete-li "listovat" a prochazet bibliograficke zaznamy, treba se Vam pri tom vybavi ta kniha, kterou hledate. Vvyhledavat muzete podle ruznych kriterii (napr.slova z nazvu, klicova slova, rok vydani (pokud byste zadavala napr. sedesata leta, doporucuji rok vydani 196*, obdobne sedmdesata leta), dotaz si muzete upresnit  i jazykem dokumentu (pro cestinu cze, pro slovenstinu slo). Myslim si, ze je katalog  navodny i pro mene zkusene uzivatele.
Ja jsem vytipovala podle Vasich informaci nekolik knih o Recku, napr.

OLIVA, Pavel. Zrozeni recke civilizace. Praha: Academia, 1976.

HOSEK, Radislav. Zeme bohu a lidi. Pohledy do reckeho davnoveku. Praha: Svoboda, 1972.

BARTONEK, Antonin. Svetem starych Reku. Praha: Orbis, 1977.

Zajimava by mohla byt i kniha

SILENY, Tomas. Zivot v antickem Recku. Praha: Jednota ceskych filologu, 1947.

Tato kniha vysla sice driv nez v sedesatych ci sedmdesatych letech, mohlo by se ale jednat o pozdejsi vydani.

Pokud byste nenasla odpovidajici publikaci, muzete  jeste napsat, zkusime znovu patrat.